Plačtivé úzkostné dítě. Může to být období vzdoru?

Zodpovězené
2. srp 2019

Dobrý den,

už si nevím rady. Moje tříletá dcera se najednou chová zvláštně. Když se připravujeme, že jedeme na rodinný výlet, tak se s pláčem oblékáme, když si jdeme obout botičky, tak dcera najednou dokola opakuje, že maminka neuteče, tatínek neuteče, čím více ji opakuju, že se nemusí bát, že jí máme oba rádi a že výlet bude fajn a bude to zábava, tak se dokáže svým pláčem úplně vynervovat do nepříčetnosti a hysterickeho pláče. Když se zeptám co se děje, zacpe si uši a pláče dál. Vezmu ji do náruče, snesu ze schodů, tak už se pomalu uklidňuje a v autě je klidná a cesta probíhá bez problemů.

Nicméně ta cesta do auta je děsivá. Před měsícem se ještě těšila do školky, ale teď pořád opakuje, že tam nechce, vlastně nikam nechce, chce bejt jen doma. Od miminka cestovala a byla zvyklá na cesty.

Myslíte si, že to je jen chvilkové v rámci období vzdoru?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

z popisu jsem nevyčetla, jak dlouho aktuální potíže trvají.

Během prázdnin a dovolených dítě vypadne ze zavedeného režimu a může tuto změnu prožívat negativně. Doporučuji trpělivost, chovat se klidně, tiše a rozvážně. Omezte stresující situace - např. chod'te jen na krátké procházky na známá místa, zeptejte se dcerky, kam by chtěla jít ona sama, atd.

Akutní afektivní záchvat se řeší např. pevným objetím dítěte, kdy takto s ním vyčkáte, dokud pláč a křik neustane.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová