Šestá nemoc a vyrážka. Je nějak vymezeno, kde má vyrážka být či nikoli?

Zodpovězené
21. čer 2020

Dobrý den,

dcerka, 8 měsíců, měla jeden den večer zvýšenou teplotu, která celkem rychle vystoupala až k 39 stupňům. Začala jsem tedy pomocí čípků srážet, vždy horečka na chvíli klesla, pak zase stoupala. Po telefonické konzultaci jsme následně navštívili Dr. kde proběhl test CRP, i kontrola moči - vše v pořádku. Bylo mi tedy řečeno, že buď horečky ustanou a byla to viróza, případně se dcerka osype a bude se tak jednat o šestou nemoc.
Po celkem 3 dnech vysokých teplot se probudila ráno s lehounce kropenatým čelem a pár pupínky na trupu, teplota zvýšená - 37,6 max. Po domluvě jsem volala Dr., kde jsem tedy byla ujištěna, že jde o šestou nemoc a vyrážka do dvou hodin či dvou dnů vymizí.
Dnes je to pátý den od propuknutí nemoci, dcerka již nemá ani zvýšenou teplotu, ale vyrážku má víc a víc..a trochu mě i zaráží, že paní doktorka se vyloženě zajímala, zda má vyrážku na nožkách - což v době telefonátu neměla, avšak dnes má nejvíce osypaný obličej, trup ale má pupínky i na nožkách a k tomu mi přijde hrozně unavená, vydrží hodinku, max. dvě si hrát a už usíná. U ní na to nejsem vůbec zvyklá.

Zajímá mě tedy, zda je u šesté nemoci nějak vymezeno, kde má vyrážka být či nikoli - zda to, že má osypané nohy a obličej, je také ukazatel šesté nemoci - často totiž čtu, že vyrážka na obličeji je výjimečná a nožky nebývají osypané vůbec, tak zda to opět řešit s Dr. či nikolv.

Děkuji

Dobrý den,

při 6. nemoci dojde k úplné normalizaci tělesné teploty ( tj. do 37,0 C ) a až pak k výsevu vyrážky. Ta bývá spíše mapovitá, místy splývavá, nesvědivá. Lokalizace je zejména na hlavičce a trupu, spontánně mizí za krátkou dobu (do několika dnů). Doporučuji kontrolní vyšetření holčičky, včetně výtěru z krku.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová