Slané čelo. Je důvod se obávat cystické fibrózy a podstoupit potní test?

Zodpovězené
29. kvě 2021

Dobrý den,

dozvěděla jsem se, že děti s cystickou fibrózou mají slané čelo. Mám dvouměsíční miminko, a to slané čelo má. Pouze po olíznutí, před “ ochutnáním” jsem si toho nikdy nevšimla. Na bříšku a hlavičce mi slaný nepřijde.
Také má 1x až 2x denně ucpaný nosík. Obsah jsou žluté až nazelenalé ucpavky. Poté dýchá normálně, bez chrochtání.
Poslech u paní doktorky čistý. Stolice vícekrát za den žlutá, bez zápachu, miminko plně kojeno.
Přibírá dle lékařky naprosto normálně. V průměru 180 g týdne. Roste prý také dobře a je spokojený. Krev z patičky mu vyšla zřejmě v normě (nikdo nás nekonzultoval). V porodnici bylo vše v pořádku, porod v termínu spont.

Je důvod se cystické fibrózy obávat a podstoupit potní test?

Nebo tuto nemoc mohu pustit z hlavy i bez potního testu?

Děkuji

Dobrý den,

zatím bych se neplašila a CF hodila za hlavu...když vyšel dítěti screening krve (z patičky) negativní (tj. nikdo Vás nekontaktoval) a dítě ve všech směrech prosperuje, není obava na místě.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová