Hypotéka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
12. únor 2023

Dobrý den,

máme s manželem byt v Praze (družstevní) a rádi bychom si pořídili dům za Prahou. Kdybychom jej pronajímali, mohli bychom z výdělku platit hypotéku na dům.

Zajímá mě ale, jestli v případě, že budeme o hypotéku žádat, může být tento příjem zohledněn i v případě, že z něj ještě nebudeme mít prokazatelně zisky, dokud se neodstěhujeme do nového domku a nezačneme ho pronajímat. Bez peněz z pronájmu totiž naše výplaty na hypotéku nedosáhnou.

Předem děkuji za názor.

Hezký den!

Dobrý den,

s příjmem z budoucího pronájmu je velmi složité počítat. Umožňují pouze některé banky a ve většině případů případné nájemné záleží na odhadu nemovitosti a výnosové metodě. Tím vznikne potencionální výše nájmu a ta se ještě následně diskontuje. Lze využít jako doplněk při prokazování standardního příjmu, ale stavět na tom novou hypotéku je velmi nepravděpodobné. Pokud byste už měli příjmy z nájmu oficiálně v daňovém přiznání, tak se s tím samozřejmě počítat dá.

Pokud byste chtěla ještě něco doplnit, tak napište nebo zavolejte.

S pozdravem

Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225