Hypotéka se zástavou nemovitosti. Jaké jsou možnosti?

Zodpovězené
4. led 2020

Dobrý den,

prosím o alespoň orientační radu, jaké jsou hypotéční možnosti v případě, že nemáme 20 % ceny plánované nemovitosti, ale zároveň vlastníme jiné nemovitosti, které někdy v budoucnu plánujeme prodat, ale zároveň to nejde právě teď.
Čistě teoreticky bychom chtěli nemovitost v ceně 5 000 000 Kč, máme našetřeno 600 000 Kč, dále jsme majiteli garáže (ceny v naší lokalitě 180 000 - 220 000 Kč) a dvou bytů v souhrnné ceně cca 2 500 00 Kč. Jsme dva dospělí, dvě děti, čistý příjem mého muže 30 000,-, můj 45 000,-, jiné dluhy, hypotéky, leasing a podobně nemáme. Rádi bychom také po prodeji bytů doplatili větší část a umořili celkový dluh.

Děkuji.

Dobrý den,

pokud nemáte "svých" 20 % z ceny nemovitosti, tak máte v zásadě 3 možnosti. Jednou z nich je půjčit si těchto 20 % (ve Vašem případě už jenom necelých 10 %). Druhou je pak řešit to jako hypotéku, kde do toho vložít svých pouze 10 % (úroková sazba bude vyšší, ale i tak to bývá levnější než 1. varianta). Třetí možností je pak využít možnosti zastavit ještě další nemovitost, což ve Vašem případě možné je. Tahle poslední varianta bude co do úrokové sazby pravděpodobně nejlevnější. Garáž do zástavy banka moc chtít nebude, byty ano. Záleží samozřejmě na tom, jak brzy plánujete byty prodat. Orientačně by Vaše příjmy na tut výši hypotéky měly stačit. Pokud budete kupovat, tak nezapomeňte i na daň. Pokud bude zástavní hodnota dost vysoká, tak můžete i daň zahrnout do hypotéky.

S pozdravem
Ing. Martin Sládek