Refinancování úvěru. Je nutný převod bytu do SJM?

Zodpovězené
9. únor 2024

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu ohledně refinancování úvěru na bydlení. Máme úvěr ze stavebního spoření s meziúvěrem, je to velmi nevýhodné, proto jsme jej chtěli splatit a pokračovat ve splácení řádného úvěru. Bohužel máme nízké hodnotící číslo, takže to nejde, jak jsme si představovali a nejvýhodnější pro nás asi bude refinancování hypotékou.

Byt i úvěr je napsaný na manžela (kupovali jsme krátce před svatbou, já byla ve zkušební době a společně by nám tehdy úvěr nedali, jemu samotnému ano).

Kdybychom teď šli žádat o hypotéku, může si ji vzít manžel sám nebo musíme oba jako manželé?

Byt by mohl zůstat v jeho vlastnictví nebo bychom ho museli převést do SJM?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud máte SJM, tak o hypotéku budete žádat společně a byt, který půjde do zástavy, bude napsán stále na manžela. Na katastru, bude zapsáno pouze zástavní právo pro banku.

S pozdravem
Ing. Zdeněk Hromek
zdenek.hromek@partners.cz