Jak na správný výběr kočárku? (pozn. bezradná druhomatka po sedmi letech 🙂)

Zodpovězené
7. led 2019

Dobrý den, po sedmi letech to vypadá, že budu zase maminkou a čeká mne otázka výběru kočárku. Za ta léta se ale situace na trhu tak změnila, že jsem naprosto bezradná v tom, co si vybrat. Nevyznám se ve značkách a nemám ponětí co od které čekat. Mohla bych požádat o nějakou radu jak na správný výběr? Děkuji.

Ahoj!

Gratuluji! A přeji v první řadě klid, co se týká maminkování i kočárku. Neboj se, nakonec něco vybereš, i kdyby si rovnou měla jít do náhodné prodejny a koupila první, který ti bude sympatický. Kočárky jsou dnes na docela fajn úrovni. 😉

A nyní k tomu, jak na ten správný výběr. I když jsem zmínila náhodný výběr kočárku - sympaťáka na prodejně, doporučuji přece jen, pokud máš možnost, si něco nastudovat i předem, případně objednat online. Objednávka online má pár výhod, z nichž samozřejmě největšími jsou obvykle nižší cena než na prodejně, ale také možnost jednoduchého vrácení - odstoupení od smlouvy bez udání důvodu, které zákon při online nakupování umožňuje. Takže i v případě, že si nejsi úplně jistá, se dá kočárek objednat, doma klidně vyzkoušet, a pokud to není ono, poslat zase zpět. Méně tlaku, než v případě, že by ses rozhodovala definitivně na prodejně! Zajít však do některých obchodů či na výstaviště se vyplatí minimálně v případě, že si nějaké ty kočárky chceš prohlédnout a pochytat, aby sis jejich reálné vlastnosti dokázala porovnat i živě a zjistila, na čem ti skutečně záleží a co naopak oželet.

Když už víme kde a jak vybrát, pojďme na co a způsob, jak svůj výběr co nejvíce zúžit. Lépe se totiž vybírá z několika modelů. A hned prvním a snad i nejdůležitějším je CENA kočárku. Ano, kočárek má mnoho důležitých vlastností / kritérií výběru, na které je třeba se soustředit také, ale pokud máš nějaký cenový strop, je jedno, že 2x dražší kočárek je má kvělé, pokud ty ty peníze prostě nemáš/nedáš. Takže se nejdříve zamysli nad částkou, kterou chceš na kočárek přibližně utratit a také si urči maximum, které si ochotna zaplatit v případě, že by ti nějaký kočárek ultimátně vyhovoval.
.
Dalším krokem bude promyslet si, JAK kočárek nejvíce využíváš. Buď realista - pokud například bydlíš na vesnici s opravdu náročným terénem v okolí, klidné nenáročné procházky městem až tak v úvahu neber a soustřeď se na komfort jízdních vlastností po nerovných površích. Ano, budeš jezdit i městem (pokud se například do nejbližšího odvezeš autem), ale tvůj hlavní terén bude ten v okolí, tedy těžký. A naopak - možná se ti představa horských túr líbí, ale pokud bydlíš ve městě a běžně do lesního terénu chodíváš jen velmi občasně, soustřeď se na praktické, lehké a kompaktní městské kočárky a nepřidávej si zbytečné starosti s těžkým teréňákem. Důležitým při "jak" je i fakt, zda často cestuješ, a zda autem nebo MHD. I když se nejprve zdá, že ale "ten kočárek do auta přece narvu, resp. to dám udělat muži, takže je fuk, že je těžký ", opak je pravdou a po čase začne být v případě častých cest autem vysoká váha, špatná skladnost nebo náročné skládání skutečná otrava. A to jak pro tebe, tak i pro tvého muže. 🙂 Kompaktnost a spíše nižší váhu oceníš taky v hromadné dopravě, kde se občas budeš muset s kočárkem nacpat a také ten kočárek do toho autobusu vyložit. Váhu a skládání neřeš pouze v případě, pokud skutečně neplánuješ cestovat ani kočárek často skládat / nakládat apod.

Teprve po “za kolik” a “jak” bych si začala klást otázku designu a detailů. Kromě oblíbených barev se snaž zohlednit zejména praktičnost. Já osobně se soustředím na provedení potahů spíše než na jeho zabarvení. Koženkové detaily na rukojeti a madle jsou jen plusem - pěna se dokáže popraskat a také je ne vždy příjemná na dotek. Velkým přínosem je i prostorný, ale zejména dobře přístupný nákupní košík. Ty sama víš, či s kočárkem budeš chodit i do obchodu, nebo to není tak podstatné. Otočná rukojeť je nutností především v případě, že ty a manžel máte různé výšky. Dej si také pozor na velikost stříšky a případné (ne)zakrytelné větrací síťování, hloubku/rovnost lehu při polohování sedadla, pohodlí polstrování a délku zádové i nožičkové opěrky. Malinkaté sedadlo budeš přece muset i tak rychle vyměnit. A důležitou je i stříška vaničky - její délka kvůli případnému prudkému slunci, větrání, ale také polohy. Pokud je totiž na výběr jen zcela nahoře a úplně dole, mezipoloha pro polostín tak jaksi chybí.

Co bych naopak až tak neřešila je velikost vaničky - ano, mnoho maminek se na to dost soustředí, ale v konečném důsledku každá klasická korbička poslouží plus mínus 5-7 měsíců. Později chce už děťátko obvykle vidět a v kryté vaničce je akorát tak nervózní. Já osobně jsem také nevyužila polohování zad hluboké korby - když dítko chce sedět, je pro mě čas přemístit ho do sporťáku, kde je i bezpečně zapásané a neklouže.

Pokud budeš kočárek zkoušet v prodejně, doporučuji kromě ohlédnutí designu a základních funkcí opravdu vnímat jeho slabé body. Snaž se nedívat na něj jen s okouzlením, ale zejména kriticky. Jsou tam nedotažené, příliš plastové či nedomyšlené spoje? Vrže, nebo mu prokluzují kola už na prodejně? Vypadá látka kvalitně? Je manipulace s jednotlivými částmi intuitivní, jednoduchá, bez 10 minutového přemýšlení proč je to takhle? Zkus ho složit, jde to dobře? A moje osobní doporučení - nalož ho několika kily, a zkus jezdit až potom. A nejen jezdit, ale zvednout, jak na schod či obrubník. Protože s prázdným kočárkem se po hladké prodejně jezdí dobře, ale ty v něm budeš vozit čtyř- a později až 10-15 kilové dítě, a to i po jámách a hrbolech a na cestu a z cesty! A to je obrovský rozdíl.

Rada ti poradím, když mi několik kritérií zadáš do poradny ještě separátně, protože teď dokážu opravdu jen zmínit pár oblíbených modelů z každé hlavní kategorie. Co se týče lehkých kompaktních modelů od narození, podívala bych se na Cybex Balios S případně korýtkový Balios M, Valco Snap Ultra Tailormade, Mamas & Papas Sola 2 či Urbo 2, ekologickou stylovku Greentom, případně Quinny Zapp Flex Plus. Casualplay LOOPi City, je dostupný i s nápravou Allroad či běžeckou Running, pro které je výborným hybridním řešením pro všestranného rodiče.

Cybex Balios S

Cybex Balios M

Valco Baby Snap Ultra Tailormade

Mamas&Papas Sola 2

Mamas&Papas Urbo 2

Quinny Zapp Flex Plus

Casualplay LOOPi City

Casualplay LOOPi Allroad

Casualplay LOOPi Running

Z neotočných, převážně městských a snadno skladných kočárků kompatibilních s hlubokou vaničkou bych se soustředila na Babystyle Oyster Zero, Valco Snap 4 či Snap Trend Tailormade, případně Baby Jogger City Mini či City Mini GT.

Babystyle Oyster Zero

Valco Baby Snap 4

Valco Baby Snap 4 Trend

Baby Jogger City Mini

Oblíbeným je i v podstatě terénní Britax B-Motion 4 Plus.

Britax B-Motion 4 Plus

Robustnější polské modely obvykle doporučuji od značek Bebetto, Espiro, případně Bexa, které jsou kvalitnější a prostorné i ve sportovní konfiguraci.

Mezi oblíbené sportovní tříkolky patří Baby Jogger City Elite, TFK Joggster Trail, Easywalker Sky Plus, Mountain Buggy Urban Jungle V3 či Mountain Buggy Terrain V3.

Baby Jogger City Elite

TFK Joggster Trail

Easywalker Sky Plus

Mountain Buggy Urban Jungle

Mountain Buggy Terrain V3

Populární dizajnovky a komfortní, kvalitní kočárky zahrnují zejména Cybex Priam 3 či pouze městský Cybex Mios 2, Joolz Hub nebo Day 2, Britax Go Big 2, Bugaboo Fox, Mamas & Papas Ocarro, Baby Jogger City Premier, Inglesina Aptica nebo Neonato Puro Urban.

Cybex Priam 3

Cybex Mios 2

Joolz Hub

Joolz Day2

Britax Go Big2

Bugaboo Fox

Mamas&Papas Ocarro

Baby Jogger City Premier

Inglesina Aptica

Neonato Puro

Fajn poměr ceny a výkonu nabízejí i značky Cam, Moon, ABC Design, GB, Jané či Concord. Mezi kvalitní "klasické", tedy houpavé retro kočárky bych zase zařadila značky Navington, Inglesina, Silver Cross. Na trhu však najdeš i levnější variace převážně polské produkce.

Nezapomeň - kočárek budeš s největší pravděpodobností používat denně, proto šetřit na podstatných věcech se ti až tak nevyplatí. Pohodlný kočárek pro dítě, ale i pro rodiče, který ho nemusíš s brbláním skládat, zvedat na obrubník, nakládat do auta či tlačit do kopce je neskutečnou úsporou nervů. Jeho cenu si uvědomíš až tehdy, když ho vyměníš za jiný - horší, který tě bude (téměř denně) štvát.

Přeju to najpohodlnější kočárkování,

Eli z Modrého Koníka.