Je nutné odstavenie dieťaťa, keď mám infekciu bradavky?

Zodpovedané
17. apr 2024

Dobrý deň,

už dlhšie sa trápim s infekciou bradavky. Doktor mi kázal odstaviť plne dojčenú 6-mesačnú dcéru. Zo steru mi vyšli baktérie:

  • Staphylococcus aureus masívne,
  • Acinetobacter species,
  • Candida albicans.

Je nutné dcérku odstaviť, alebo tieto baktérie pre ňu nepredstavujú riziko?

Dojčiť by som chcela pokiaľ tým dcéru neohrozím. Fľašu vôbec netoleruje.

Ďakujem

Dobrý deň,

najprv musím podotknúť, že nie som lekár. Všetky Vami uvedené druhy sú v prírode bežne sa vyskytujúce baktérie.

Z môjho pohľadu nie je nutné odstaviť. Odstavenie by mohlo veľmi skomplikovať následný návrat k dojčeniu a narušiť laktáciu. Riziko nakazenia je veľmi nízke. V materskom mlieku dostane bábätko dostatok protilátok.

Predpokladám, že ste dostali antibiotiká, či minimálne Framykoin - antibiotickú masť na zaliečenie. Navyše Candida albicans spôsobuje kvasinkovú infekciu. Tu antibiotiká nemusia pomôcť a skôr odporúčam Canesten. Postupujte však krok po kroku. Najprv sa zbaviť bakteriálnej infekcie a potom pokiaľ bude pretrvávať svrbenie, pálenie a rezanie, tak Canesten na kvasinkovú infekciu.

Kvasinková infekcia môže prejsť aj na bábätko ako tzv. múčnivka - biely povlak na jazýčku, biele fliačky v pusinke. Potom je potrebné zaliečiť podľa odporúčania pediatra.

Prajem Vám pekný deň,
Radka Jakubová