Hláska "R". Dá se vyslovovat správně i v dospělosti?

Zodpovězené
3. kvě 2020

Dobrý den,

je možné se naučit vyslovovat správně R i v dospělosti? V některých slovech to není tak zlé, ale v některých je špatná výslovnost písmene R dost slyšet. Např. veverka, dobrý atd...

Jak se ho naučit a kolik minut denně trénovat?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, hlásku R se dá naučit i v dospělosti. Trénink probíhá za využití oromotorických a artikulačních cvičení, kdy se posiluje převážně špička jazyka. Lze využít také substituční metodu za hlásku D (klasická tdnka). Počet minut není určující, důležitý je pravidelný, ideálně každodenní trénink. Doporučuji však vyhledat logopeda pro systematické vedení.

S pozdravem, Dana Svozilová

Mgr. Dana Svozilová, DiS.
Web: www.logopedie-svozilova.cz
E-mail: dana@logopedie-svozilova.cz
Tel.: +420 728 433 982