Červený flek a strie na prsu. Je to kojením?

Zodpovězené
11. dub 2023

Dobrý den,

momentálně kojím svou už 11měsíční dcerku a mám změny na prsu.

Jsou tyto změny v normě? viz. foto

Může jít už o problém?

Pro upřesnění, kojím už jen z jednoho prsu. Druhý mi dlouhodobě odmítala, čili to ani vizuálně nemůžu s druhým prsem porovnat. Ten je v pořádku, beze změn (ten, ze kterého se nekojí).

Ten, ze kterého kojím, je samozřejmě větší a ze spodní části mám permenentně růžovou pokožku s něčím, co vypadá jako strie. Dále se mi kolem bradavky vytvořily červené vyrážky. Ne zahnisané, spíše něco jako sušší červená vystouplá místa.

Kojím plně na požádání.

Je to prosím „opotřebováním” prsu?

Je třeba vyhledat lékaře?

Děkuji za odpověď.

Dobrá den,

laktace a zduření mléčných žlaz, rychlé zvětšení prsou a další činnosti spojené s kojením mohou vyvolat změnu tvaru i velikosti prsou i kožní změny. Mohou se objevit strije (popraskání svrchní části kůže - podobně jako na těhotenském bříšku), kůže je jakoby promodralá, prosvítají cévy. I kůže bradavek se může měnit, občas se objeví mechanické poškození (vlivem silného sání, vlivem vlhkého prostředí apod). Mohou se obejvit různé vyrážky, lišej, atopický exém.

Pokud to není bolestivé, svědivé či jinak obtěžující, je to patrně v pořádku. Pokud však máte jakékoli pochybnosti, rozhodně se obraťte na odborníka - v tomto případě spíše dermatologa.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová