Co doporučujete na podporu tvorby mléka?

Zodpovězené
16. dub 2019

Dobrý den,

při prvním porodu císařským řezem jsem měla velký problém s kojením. Ani snaha sester v porodnici a ani moje snaha nepřinesly ovoce a první dítě jsem vůbec nekojila. Prostě se mi nerozběhlo kojení. Ani po týdnu jsem neměla kapku mléka, ani pocit, že by se nějaké mléko tvořilo nebo se tvořit chtělo. Mléko se objevilo až 9 měsíců od porodu.

Teď jsem znovu těhotná a zajímá mě, jestli je šance, že se tento scénář nezopakuje?

Co doporučujete na podporu tvorby mléka?

Jsou nějaké doplňky výživy, léky nebo jiné způsoby jak se vyhnout této situaci?

Děkuji

Dobrý den.

Na podporu tvorby mléka a spokojené kojení existuje jedinný recept - blízkost miminka, co nejpřirozenější porod a doba poporodní a co nejméně zásahů do základních instinktů a potřeb miminka. Samozřejmě, pokud je nutný císařský řez, nedá se nic dělat, nicméně je důležité, abyste ihned, jakmile to bude možné, měla miminko u sebe, byla s ním v přímém kontaktu a kojila tzv na požádání. V prvních dnech může chtít být miminko kojeno téměř stále min však po 3 hodinách. Je také důležité nedávat miminku dudlík, dokrm lahvičkou, ale, pokud je nutný, jiným způsobem. Vaše tělo a Váš mozek zkrátka musí pochopit, že musí uživit nové mládě.

Takto před porodem je dobré poohlédnout se v okolí po LP, která v případě potíží může přijít za vámi domů a pomoci s prvními kroky.

Výživové doplňky, bylinky, čaje, homeopatika nic nezkazí, ale kojení samy o sobě nezajistí.
Nebojte se, napodruhé se to určitě podaří.

Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová