Dcera, 13 měsíců, odmítá jídlo kvůli kojení. Co s tím?

Zodpovězené
6. říj 2019

Dobrý den,
dcerka má 13 měsíců a je v podstatě stále kojená a odmítá jídlo. Vždy sní maximálně 2-3 lžičky, někdy o malinko víc a konec. S pitím problém není, vypije klidně litr za den, a to i kojím, ale problém nastává v momentě, kdy potřebuji odjet nebo, když jsem šla na brigádu. Láhev odmita, jídlo odmítá a prostě vydrží klidně celý den skoro nenajezená. Až dojdu domů, nakojím ji a u toho vždy usne. Jenže mně přijde, že bych měla dávat vice jídla než kojit. Sice přibírá, ale je na spodní hranici. V roce měla jen 8 a čtvrt kila.

Dobrý den, máte doma typického nejedlíka. Některé děti jídlo zkrátka odmítají a opravdu často nelze určit proč. Proto poradím pouze jak dále postupovat. Buďte trpělivá, dcera přibírá, nestrádá. Jezte vždy společně, povídejte si, zkuste společně jídlo připravovat, ukazujte dceři, jak se jídlo vaří, zkuste ji do jednoduchých úkonů zapojit (podat, zamíchat, ochutnat atd - samozřejmě v rámci dodržení bezpečnostních pravidel). Nakupujte spolu a povídejte si o tom, jak se co vaří a z čeho, kde co roste. Zkuste tzv BLW - kdy se dítě krmí samo tím, čím chce. Ukažte, že jídlo je pohoda, společenská událost, příjemná věc. U nejedlíků často maminky dělají z jídla "opruz", dítě ví, že jídlo je pro Vás stres a ví, že skrze jídlo Vámi může manipulovat. Maminky snáší modré z nebe aby dítě jedlo, podstrojují, zpívají, tancují se lžičkou apod. Tak to rozhodně NE! Úplně vynechejte jakékoli sladkosti či sladké pití mezi jídlem - žádné sušenky, křupky apod. Kojení ano. Jídlo dávejte 5x denně, vždy spolu, aby dcera viděla, že Vy jíte také. dejte jí ochutnat to své jídlo. Proste jíme, tak to je, užíváme si to - nechceš, ok, nic se neděje, třeba si dáš příště.
Pokud odstavíte, mnoho tím nedocílíte, ale připravíte dceru o nenahraditelný zdroj stopových prvků, enzymů a dalších látek zcela zásadních pro tvorbu imunity. Zkrátka vydržte, berte to tak, jak to je. Jídlo do dcerky prostě nemůžete nafutrovat, nezbývá než zachovat klid a čekat, až se rozjí sama. A nebojte se, nejste jediná, nejedlíků je opravdu spousta.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová