Jak podpořím kojení 8měsíční dcerky?

Zodpovězené
17. srp 2020

Dobrý den,

moje skoro 8měsíční dcerka je od 6. měsíce přikrmována příkrmy. Velkou část jídla tvoří kojení. Kojím ji cca každé 3 hodiny. Na svačinu jí dávám ovocnou kaši, pak prs nechce. Na oběd jí dávám nejdříve prs, pak zeleninové pyré. Na svačinu pouze prs. Na večeři kaši. Před spaním jí dám ještě prs a přes noc kojím.

Mám pocit, že mám méně mléka. Chtěla bych kojit co nejdéle. Užívám Benedikt a pískavice.

Jak bych ještě mohla podpořit tvorbu mléka?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

i po zavedení příkrmů se doporučuje kojit tzv. na požádání, tedy kdykoli děťátko chce. Zároveň v době jídla (oběd, snídaně, svačina) nabídnout přkrm. Není třeba sledovat dávku, prostě nabídnout a dítě sní tolik, kolik chce. Po jídle opět můžete nabídnout kojení.
Dítě tak přirozeně přijímá do stravy další chutě, ale i osvojuje způsob zpracování potravin a rozmělňování potažmo kousání.
Je přirozené, že tvroba mléka může mírně kolísat či klesat, ale pokud budete stále kojit několikrát denně plus v noci, není třeba se obávat. Naopak může se stát, že dítě zapár týdnů naopak začne odmítat stravu a opět se více vrátí ke kojení a budete mít pocit nalitých prsou a potíže s retencemi.
Nebojte se, pokud budete postupovat přirozeně dle výše uvedených info, není se čeho obávat.
Hezké kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová