Jak staré dítě už není třeba tak často kojit?

Zodpovězené
8. črc 2019

Dobrý den.

Mám 12 měsíční dceru. Kojím na požádání, a to velmi často. Několikrát dopoledne, několikrát odpoledne, několikrát večer. Dcera pije krátce, ale často. V noci většinou tak 1x až 3x. Četnost kojení mi nevadí.

Od září, kdy bude dceři 14 měsíců bych to chtěla nějak začít korigovat, myšleno nekojit před kroužkem v 9 i po kroužku v 10, ale třeba jen po kroužku před spaním. Teď, když se zeptám: mlíko? Tak vždy se usměje a hned se hrne. 🙂 Nevadí mi to. Ale nechci nespočetkrát kojit i dítě v 18 měsících třeba.

A teď k mým dotazům:
1. Zajímalo by mě, i když to nejde paušalizovat a říct zcela přesně, přeci jen máte zkušenosti, praxi, více o tom víte, kdy zhruba těm dětem stačí třeba jen 3x denně kojení, resp. od kolika měsíců (přibližně) lze to kojení omezovat? Samozřejmě ne na úkor jejího zdraví, vím že MM ničím nenahradím. Jde mi o to, že bych ráda s mužem druhé dítko a chtěli bychom zkusit příští rok v létě, kdy dceři budou 2 roky. Bohužel musíme přes IVF a před stimulací je třeba 2-3 měsíce nekojit. Vím, že odstavení ořvu, neboť naše začátky kojení byly těžké, ale zvládly jsme to. Ráda bych odstavila cca ve 22 měsících a také bych ráda, kdyby nějakou dobu předtím byla kojena třeba už jen 1x denně (aby to ani jednu "tolik nebolelo"). Snad mi a mému dotazu rozumíte...

2. Některé maminky z kroužku, kam chodíme, kojí děti třeba od 8 nebo 10 měsíců jen 2x denně, ráno a večer. Jejich věc, ale mně přijdou malé ty děti na tak málo kojení. Nicméně prospívají stejně jako moje dcera. Tedy k dotazu - je kojení kolem toho 10tého-12tého měsíce věku a později už jen takový doplněk stravy k tomu, co dítě jí? Samozřejmě vím, že kojení není jen krmení, ale jde i o psychickou stránku, uklidnění, komunikaci mezi dítětem a maminkou.

Moc děkuji za Vaše odpovědi. 🙂

Dobrý den,

moc Vám děkuji za tento dotaz i za vztah ke kojení a Vaší snahu kojit co nejdéle. K Vašim dotazům:

1) Máte to z dcerkou krásně nastaveno - "mlíko?" a už se hrne. Přesně tak to má být. Při dlouhodobém kojení je to vždy o dohodě a o postupném zavádění pravidel - tak jak píšete - nekojíme na kroužku, ale až potom. Nebo - kojíme už jen doma. Kojíme už jen ráno a večer atd. Laktace se tomu přizpůsobí. Je krásné, jak to máte nyní nastaveno a jen tak dál. Naplánujte si to tak, jak Vám oběma bude vyhovovat. Vyprávějte dceři o svých plánech a o nutnosti odstavit. A nakonec - někdy se stane, že i po odstavení se dítě poté (klidně i po několika měsících) opět ke kojení vrátí, takže se nedivte, pokud tomu tak bude 🙂

2. Ano, kojení v 8-10 měsících pouze 2x denně je velmi málo. Nevím, zda tyto děti dostávají ještě jiné tekutiny a také umělé mléko, předpokládám, že ano, protože v tomto věku jen 2 mléčné dávky rozhodně nestačí. MM ale není zdaleka jen o tom, jak píšete - psychika (i když samozřejmě také), komunikace atd. V 8-10 měsících představuje ještě velmi výraznou dávku bílkovin, zdravých sacharidů a tuků, čím je dítě starší, tím více se složení MM přesouvá do sféry látek pro tvorbu imunitního systému.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová