Křik u kojení. Kde by mohl být problém? Nestrádá? Nebo to může být očkováním?

Zodpovězené
8. led 2021

Dobrý den,

mám tříměsíčního cvrčka, který poslední dobou (asi týden) strašně pláče při kojení. Pije pokaždé pár minut a pak spustí hysterický křik, natahuje se, hází ručkami, kroutí se... pořád se ale snaží pít. Vždycky se přisaje, pak vykulí oči, pustí se a křičí. Nějakou dobu ho zkouším znova přikládat, pak změním prso, chvíli je klid a zase pláče.

Také frekvence kojení se poslední dobou změnila, dříve pil co hodinu a v noci se asi dvakrát budil, nyní pije co dvě až tři hodiny a v noci se budí kolem šesté až sedmé ráno (usíná v osm večer). Počůraných plenek ubylo, dříve asi šest úplně pomočených plen a pár mírně pomočených a nyní jsem ráda, když je tak pět plen aspoň středně mokrých, úplně mokrá je tak jedna až dvě za den, a kupodivu ne vždy ta noční.

Nevíte, kde by mohl být problém a zda malý třeba nestrádá?

Mám takové tušení, že problémy začaly po očkování proti rotavirům a hexa očkování, ale jistá si nejsem, možná to bylo už dřív.

Mohlo by to být tím očkováním?

Po očkování měl nejdřív průjem, pak zácpu, ale teď už má dva dny stolici v pořádku. Od očkování je to týden, takže ani nevím, jestli prospívá, do té doby ano.

Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

podobné chování může být způsobeno více důvody. Máte pravdu i v tom, že očkování někdy kojení jakoby "rozhodí". Zároveň může být reakce způsobena např. trochu nížším tokem mléka, na což miminko reaguje pláčem. Poté, co opadá vypuzovací reflex, je již čím dál víc na miminku, aby si mléko vysálo samo. Mléko již nestříká tak silně jako doposud a miminko může podobně reagovat.
Stejně tak mohou vadit pohyby střev, které po pár minutách kojení může miminko cítit. U všech těchto příčin nezbývá než trpělivost a zároveň velmi doporučuji kojení v tzv. savčí poloze - viz. www.prirozenekojeni.cz. V této poloze miminko saje tak, jak samo chce, má ideální podmínky pro sání, skvělé přisátí a jistou volnost pohybu. Zároveň si přirozeně stlačuje bříško o bříško maminky, a to mu pomáhá se během kojení i vyprázdnit apod.
Co se týče frekvence, je zcela na miminku, jakou vyžaduje. Frekvence se může během celé doby kojení měnit dle aktuálních potřeb, doporučuji se tedy dané frekvenci přizpůsobit, miminko nejlépe ví, kdy se chce kojit a jak dlouho.
Podle váhového přírůstku uvidíte, jak miminko prospívá, nicméně i kdyby přírůstek neodpovídal průměru, není to prozatím důvod k podání dokrmu.

Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová