Mám kromě odsátého mlíčka pro jistotu koupit i umělé?

Zodpovězené
17. dub 2024

Dobrý den,

jsem studentka měsíc před maturitou a mám 2týdenní miminko, které kojím. Dnes jdu poprvé po porodu do školy 50 km z domu. Včera večer jsem miminko nakojila a pak jsem odsávala mléko, aby maminka měla druhý den na těch 6 hodin, co budu mimo domov. Ale jsem nespokojená, jestli bude toho mlíčka dost.

Mám koupit domů nějaké umělé mlíčko, aby měla maminka pro případ nouze?

Jaké mléko by bylo vhodné koupit?

Děkuji

Dobrý den,

moc gratuluji k miminku a držím palce k maturitě. Je skvělé, že jste se rozkojila. Nejprve je třeba si uvědomit, že odsávání a kojení jsou dvě odlišné činností. Při kojení miminko často vypije mnohem více, než když odsáváte. Odávání je pouze mechanická činnost, kojení je o lásce, dotyku, chemii, hormonech atd. Pokud tedy musíte být delší čas od miminka pryč, doporučuji odsávat i v době, když jste pryč cca po 3 hodinách kolem 15 minut z každého prsa, nebo i dříve, pokud budete cítit, že prsa jsou plná, tvrdá, napjatá. Odsáté mléko by bylo dobré zchladit v lednici (pokud Vám škola umožní) a přepravovat v termoobalu (např termo obal na lahvičku).

Co se týče množství mléka, miminko bude postupně potřebovat více a více. Je možné, že odsajete dostatek, ale pokud byste zaznamenala pokles množství odsátého mléka, je třeba koupit umělé. Na trhu je mnoho značek, všechny produkty jsou přísně kontrolovány a můžete vybrat dle Vašeho uvážení.

Nakonec je třeba zmínit to nejdůležitější. Pokud chcete kojit, je velkým rizikem podávání mléka lahvičkou. Sání z lahvičky je snazší a miminko si na něj rádo zvyká. Může potom odmítat prso a vyžadovat lahvičku. Je možné dokrmovat přes cévku či stříkačku, toto dokrmování je bezpečnější a je větší pravděpodobnost, že o víkendech a také po maturitě, pokud se budete moci miminku věnovat stále, budete moci začít opět plně kojit bez dokrmu.

Více o možnostech dokrmu bez lahvičky najdete na www.infookojeni.net.

Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí při zkouškách.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová