Nedaří se mi s přisáváním dvoutýdenního synka. Co mi doporučujete?

Zodpovězené
17. srp 2020

Dobrý den,

mám dvoutýdenního synka a nedaří se nám přisát na déle než pár vteřin. Možná 2-3x se stalo, že se přisál i na několik minut. Ale vždy sál na prázdno.

Mlíčko si odsávám, ale nemám ho dostatek. Dokrmuji ho s umělým mlékem. Snažím se také přikládat vždy před krmením a alespoň jednou za den na 1 - 2 hodiny bonding, pokud mi situace dovolí.

Malému i přestřihli uzdičku, ale výrazně to nepomohlo. V nemocnici tvrdili, že mám špatné bradavky. Pediatrička řekla, že si nedokáže roztahovat mlíčko a vytáhnout bradavku, protože se narodil malý a má málo síly.

Mám být trpělivá a zkoušet. Jenže mě to hrozně trápí, těšila jsem se na to kojení. I celé těhotenství jsem se na to psychicky nastavovala a tato situace je pro mě obrovské zklamání.

Mám pocit, že mě moje vlastní dítě nepotřebuje. Nevím, co dělám špatně. Polohy jsem zkoušela různé. Chtěla bych si zavolat i laktační poradkyni, ale momentálně nemám na to finance. Vše zajišťuje přítel a je skvělý. Podporuje mě i se stará, ale tu laktační by bral jako tlačení na pilu.

Co mi doporučujete?

Děkuji

Dobrý den,

Vaše situace je jedna z nejtěžších, která ukojení může nastat. Některá miminka se opravdu odmítají přisát a důvod prostě neznáme. Důvodů může být samozřejmě mnoho, nicméně dobrá zpráva je, že časem to každé zdravé miminko zvládne. Vaše bradavky jsou naprosto správné, ve své praxi jsem ještě nepotkala nějaké "špatné", všechny byly stvořené ke kojení (stejně jako nejsou špatná vemínka, cecíky apod).
Co doporučuji - společné spaní a časté pokusy o kojení v noci. Savčí polohu a samopřisátí (viz. www.prirozenekojeni.cz), co nejvíce kontaktu s miminkem kůže na kůži, třeba i nošení v šátku přes den.
Podávání dokrmu lépe cévkou přes prst, ne lahvičkou. Žádný dudlík.
Co je důležité - neberte to jako své selhání, možná k tomu má Vaše miminko nějaký důvod a až ho vyřeší, přisaje se. Dejte mu čas, přijměte jeho chování a věřte miminku, že až přijde ten správný čas, přisaje se.
Moc držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová