Noční kojení 18 měsíčního dítěte, časté buzení a pláč. Jsem už vyčerpaná. Co s tím?

Zodpovězené
12. dub 2019

Dobrý den.

Mám rok a půl starou prsomilku, které bych chtěla omezit noční kojení a pak ji postupně úplně odstavit. Budí se třeba i desetkrát za noc a většinou, pokud ji nedám prso, pláče a nemůže usnout. Už se mi podařilo omezit denní kojení (chtěla si cucnout třeba i co dvacet minut) a kojím jen na spaní a v noci, což bych řekla, že velmi rychle pochopila a přijala, ale o to víc na kojeni lpí, jen řeknu slovo spát, už se mi hrne do výstřihu. Večer usíná většinou u prsa, ale usne i bez něj, přes den u prsa, v hacce nebo v kočárku. Zkoušela jsem nedávat v noci prso tak často, ale strašně pláče a není k utišení, tak nevím, jestli mám s odstavením ještě počkat, až bude větší a lépe jí to vysvětlím nebo to mám utnout úplně než postupně snižovat? Noční kojení už je pro mě opravdu náročné, protože často pak nemůžu zase usnout (spíme spolu v posteli) a taky jsem dost zhubla (vážím 46 kg při 170 cm) a nemůžu přibrat.

Dobrý den,

chápu Vaše vyčerpání a pocity spojené s omezováním kojení. Na dceři je krásně vidět, jak je pro ni kojení stále důležité a bolestné se s ním rozloučit. Když jste omezila den, potřebuje "svůj díl" dostat v noci. Možná by bylo lepší zkusit to naopak, kojit ve dne a v noci vysvětlovat, že bude až ráno. Postupně se dítě naučí, že i kojení má svá pravidla, která platí - když slíbíte, že ráno, tak musíte slib dodržet. Pravidla se dají nastavit i na den - např, kojíme jen doma, jen po té, co to také já, jako maminka, odslouhlasím. Když řeknete, že ne, že za chvilku, pak musíte za chvilku nakojit. Je to jen a jen o domluvě a vytvoření důvěry, že Váš vztah stále platí, stále máte pro dceru dostatek lásky, náruče, mazlení.

Jakmile to obě takto pochopíte, bude se Vám kojit dobře. Dlouhodobé kojení vypadá i tak, že se dítě kojí např jen ráno a večer, nebo jen večer. Nebo jen občas během týdne apod.

Držím palce, ať to vyjde.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová