Přes všechnu snahu mám málo mléka. Čím se dá ještě zvýšit tvorba mléka?

Zodpovězené
13. led 2020

Dobrý den,

mám měsíčního syna. Už od porodnice dávám odstříkávané MM. Malý se špatně přísával a nebyl schopen sám si vytáhnout mléko z prsu.
Mám sice mírně vpáčené bradavky, ale používala jsem formovače, chrániče bradavek a odsávačkou také povstaly, ale teď k problému.
V době 3. týdne věku syna jsme měli problém s množstvím mléka (do tě doby ho bylo velmi mnoho). Jeden večer jsem prostě nedokázala odsát požadované množství na krmení, nastala panika a tak jsme sáhli po UM. Od té doby to nestačím odsávat, abych pokryla celodenní krmení. Minimálně 2x denně dokrmujeme, jinak dostává MM. Myslím, že mám dostatečný pitny režim, střídám kojící čaj, fenyklový, obyčejný čaj.,mléčné výrobky, vývary. Když odsávám po kratší době, tak vytáhnu max 50 ml z obou, a když odsávám po delší době, tak dostanu i 120-140 ml. Přikládat už nezkoušim, protože mě akorát rozbolí bradavky špatným přisátím, a pak je to odsávání bolestivější a syn je stejně hladový a akorát se u toho pereme.

A já se ptám, je něco, čím se dá ještě zvýšit tvorba mléka?

Chtěla bych pokračovat aspoň v odsávání, ale ta bezmoc, že není, je strašná.

Děkuji za případné rady.
A.

Dobrý den,

nevím, zda má odpověď je to, co chcete slyšet. Máte měsíční zdravé miminko a v prsou mléko (laktace funguje). To stačí pro to, abyste mohla kojit.
Nemám dost informací pro to, abych zhodnotila, co znamená, že se syn špatně přisával, ale co mohu a vím je, že každé zdravé miminko se dříve či později dokáže správně přisát na jakákoli prsa. Ani teď není zdaleka pozdě, synovi je teprve měsíc a je veliká škoda, že už nezkoušíte kojit. Chápu, že se bojíte bolesti, ale při správné profesionální pomoci se ještě můžete zcela bez problémů plně rozkojit a ušetřit si spoustu potíží.
Cesta kterou jste si vybrala, je totiž jedna z nejsložitějších - odsávat, nalévat do lahvičky, poté vše sterilizovat, a to vše stále dokola a do toho vidět klesající množství odsátého mléka je velmi, velmi stresující.
Bohužel k postupné ztrátě mléka při odsávání velmi často dochází. Odsávání a kojení jsou zcela odlišné činnosti. Kojení je záležitostí chemie, hormonů, vůně, dotyku, je to komplexní proces kontaktu, při kterém dochází k tvorbě mléka a krmení, sycení dítěte a mnoha dalším činnostem mezi oběma aktéry. Odsávání je mechanická činnost, technická záležitost. Tvorba mléka i jeho složení se přizpůsobuje při kojení potřebám dítěte, u odsávání k tomuto bohužel nedochází. Můžete zkusit stimulovat laktaci bylinkami, čaji, homeopatiky apod., ale neočekávejte valný efekt. Základem kojení je kontakt, blízkost a kojení samotné je stimulem pro další tvorbu mléka.
Velmi bych doporučila obrátit se na dobrou LP z okolí (nebo na www.prirozenekojeni.net) a ještě to zkusit, protože není nic ztraceno a šance rozkojení je stále veliká.
Držím palce.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová