S jakými příkrmy začít od 4. měsíce?

Zodpovězené
29. srp 2019

Dobrý den,

můžete mi prosím poradit, s jakými příkrmy začít od 4. měsíce?

Malého kojím na požádání. Vždy večer dáváme ještě UM. Mimi je velký jedlik a moje mléko mu večer nestačí.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

příkrmy doporučuji až cca od ukončeného 6. měsíce (nebo dříve, pokud dítě jeví zájem o "dospělé" jídlo).

Pokud však dokrmujete UM, od ukončeného 4. měsíce můžete začít večer místo UM nabízet příkrm. Je na Vás, čím začnete, zda zeleninou (v ČR je obvyklá mrkev) nebo třeba rýžovou či kukuřičnou nemléčnou kaší.

První příkrm by měl být velmi dobře rozmixovaný, pyré v konzistenci řidšího medu. Není nutné, zvláště zpočátku, aby dítě snědlo nějaké konkrétní množství, spíše bude ochutnávat a učit se jíst i jinak, než sáním. Nespěchejte a jen postupně přidávejte další chutě. Nehleďte na snězené množství a stále na požádání kojte.

Je velkou chybou zavádět příkrmy ve stylu - místo kojení dáme příkrm. Příkrm je navíc, přidaný ke kojení, tedy dítě klidně nakojíme, pokud chce, v 11 hodin a pak ve 12 hodin podáme mrkvové pyré. Poté opět nabídneme kojení a necháme na dítěti, zda a kolik vypije. Jen tak si zachováte laktaci i v průběhu zavádění příkrmů.

Krásné kojení.

Přeji Vám krásný den.
Radka Jakubová