PGT, AMC a strach. Jak moc je pravděpodobné, že bych po AMC mohla potratit?

Zodpovězené
19. říj 2021

Dobrý den,

jsem po IVF s PGT z důvodu toho, že mám balancovanou aberaci a sice me do odběru plodové vody nikdo nenutí, ale já se rozhodla jít, protože bych měla ráda jistotu, zda je miminko opravdu zdravé. Již se mi stalo, že miminko mělo nebalancovanou translokaci a musela jsem těhotenství ukončit. I přesto, že chci AMC podstoupit, tak mám strach z potratu. Přeci jen se může stát cokoliv...

Chtěla jsem se zeptat...Jak moc je pravděpodobné, že bych po AMC mohla potratit?

Miminko je opravdu vymodlené.

Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz. Odběr plodové vody je invazivní a je tedy zatížen rizikem komplikací. Riziko potratu je sice malé, ale je. Historicky se udávalo nejčastěji okolo 0,5 - 1,0 %. Nicméně, z posledních studií je patrné, že skutečné riziko je nižší než bylo dříve uváděné riziko, ale to platí pouze za předpokladu, že je výkon prováděn na specializovaném pracovišti s dostatečným počtem výkonů a erudicí operatéra. V současné době je riziko nejčastěji odhadováno na 0,1 - 0,5 %, (tj. 1/200 - 1/1000).

Přeji Vám hezký den,

MUDr. Martin Hynek

gynekolog-porodník, klinický genetik
www.gynfem.cz
www.cfm.gynpor.cz