Atrofie poševní sliznice. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
28. srp 2020

Dobrý den,

už předem Vám velmi děkuji za odpověď, jelikož začínám být velice bezradná, tak uvítám jakoukoliv dobrou radu, která by v nejlepším případě končila i pozitivním výsledkem 🙂!!!
Jestli to bude k něčemu důležité - je mi 39 let, 2 děti (2,5 a 4,5 r.). Prvního syna jsem v podstatě nekojila, asi jen 3 m. s velkými dávkami dokrmování. Prostě nám to nešlo.
U druhého jsme trhali rekordy už v porodnici a následovalo to celou dlouhou dobu...i v pozdějších měsících v noci po hodině, po dvou...spíše kvůli jeho spokojenosti. Nevím, kdy úplně přesně, jestli cca půl roku po porodu se mi začala projevovat poprvé atrofie poševní sliznice, strašná bolest, trhlinky, porušená sliznice...U gynekoložky jsem se dozvěděla, že je to tím častým kojením..
V roce a půl jsme s kojením plánovaně skončili, nasadila se nějaká léčba, antikoncepce. Chvíli horší, chvíli lepší, ale nikdy ne úplně v pořádku. Pohlavní styk v podstatě nepřipadal v úvahu.
Naposledy jsem skrz tento problém byla na gynekologii začátkem března 2020. Dostala jsem nějaké globule, Pimafucort mastičku a zobala Gynimun lactobacily + vaginální lactobacily.
HA jsem vysadila, jelikož mi přišlo zbytečné brát. Postupně se to opět začalo zlehka lepšit, i když na nějakých místech bolest přetrvávala. V červnu se nám povedlo něco jako pohlavní styk, ale musela jsem to všechno dělat podle sebe a opatrně, pak jsem nasadila zpět HA...pak se nám něco podobného podařilo asi ještě 2x. K normálnímu styku, ze kterého má člověk radost a nemusí o ničem přemýšlet, to mělo teda daleko, ale budiž...
Teď v srpnu jsme se vrátili z dovolené, už tam jsem začala mít nepříjemné pocity. Doma jsem začala opět užívat vag.lactobacily, mažu Pimafucortem. Přišlo mi, že se to lepší, ale od včerejška opět strašně nepříjemné pocity, bolest, svědění...

Už fakt nevím, co a na psychice mi to moc nepřidává, i kvůli příteli. Je sice velice chápavý, tolerantní, ale ráda bych žila tak nějak normálně...Vždycky jsem se těšila, že se to zlepší, až přestanu kojit...po nasazeni léčby...a stále se v tom plácám.

Omlouvám se za dlouhé psaní, ale moooc prosím o pomoc a dobrou radu.

Děkuji, Lucka.

Dobrý den,

zkuste se obrátit na gynekologa MUDr. Jana Kestřánka (Hradec Králové, Náchod).

Mějte krásný zbytek dne,
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň