Agolutin. Ano či ne?

Zodpovězené
27. zář 2023

Dobrý den,

mám nepravidelný cyklus, je mi 51,5 let, 154 cm/55 kg, začaly mi teď návaly horka, pocení a v noci se budím. Gynekoložka mi píchá Agolutim, asi tak 26. DC. Po poslední injekci je mi hůř, zhoršil se spánek, je mi horko. Dr. jiné řešení pro mě nemá, jen užívat Sarapis, pupalku, pít čaje na uklidnění, měřit si bazální teplotu. Nevím, jestli ta injekce může škodit v přechodu, když mám míň i estrogenu. Dr. mi tvrdí, že je to přírodní agolutin, že tím si udržím pravidelnější cyklus. Žádné estrogeny nepíše, nemám si prý žádné kupovat, že bych si ublížila. Nevím, co dělat. Injekci jsem zatím odmítla.

Můžete mi, prosím, poradit?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

injekci Agolutinu lze nahradit i tabletami, které se užívájí obvykle od 16-25 dne cyklu.
Důvodem užívání je prevence nepravidelného silného krvácení.
Užívání je racionální - nevyřeší ale potíže z nedostatku estrogenů.

Nasazení hormonální estrogenní terapie je individuální, v případě že Vás obtíže (návaly horka, potíže se spánkem, limitují) je léčba s pomocí estrogenů možná. Přínosy a rizika je nutné posoudit pro každého individuálně. Je nutné pravidelné sledování včetně mamografie.

Co se týče doplňků stravy - nebyla nikdy prokázána jejich účinnost, jedná se o potravinu.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz