HA a endometrióza. Je možné při mých potížích užívat HA Zlyndu?

Zodpovězené
13. čer 2023

Dobrý den,

prosím o zodpovězení dotazu ohledně endometriózy a antikoncepce.

Jsem po odstranění dělohy (2018) pro adenomyózu a velké bolesti spojené s endometriózou. Po 1 roce se objevila "čokoládová" cysta na vaječníku, ta byla odstraněna 2020. Nyní opět čokoládová cysta, která byla odstraněna spolu s vaječníkem. Zbývá jeden vaječník, věk 44 let.
Problém je s HA, kombinovanou - pro velké migrenózní bolesti nemohu brát. Nyní jsem dostala Zlyndu, ale v rodině máme úmrtí na plicní embolii (babička a její syn). Dále mám cysty v prsou a na játrech - průběžně se objevují a zase mizí. Migrény s aurou. Lékárnice byla překvapená, že mi ji paní doktorka předepsala.

Prosím o Váš názor, zda je možné při těchto "potížích" tuto HA užívat.

Děkuji

Dobrý den,

Vámi jmenovaná antikoncepce obsahuje pouze gestagen dienogest - nenašel jsem informaci ohledně jeho vlivu na endometriózu.

V úvahu přichází možnost užívat dlouhodobě pouze preparát se samotným dienogestem, který prokazatelně zmírňuje obtíže při endometrióze.

Oba prepraráty nezvyšují riziko trombózy či embolie, nejedná se o kombinovanou antikoncepci.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz