Plně kojené dítě a další těhotenství. Musím omezit kojení, aby se dostavil pravidelný cyklus?

Zodpovězené
19. lis 2021

Dobrý den,

máme ročního syna, který je stále převážně kojen. Příkrmy po pár lžičkách odmítá, a tak spíše pouze ochutnává. Uvažujeme o druhém dítěti, ale díky častému kojení jsem od porodu zatím stále nedostala menstruaci.

Mám nějakou možnost otěhotnět, a nebo musím omezit kojení, aby se dostavil pravidelný cyklus?

Další otázkou je prosím, zda bych v průběhu druhého těhotenství mohla kojit, a nebo zda je možnost, že bych o mléko v rámci těhotenství přišla.

Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

v případě plného kojení, pokud nemáte menstruaci, tak nemáte nejspíše i ovulaci a otěhotnění není pravděpodobné. Po omezení kojení lze otěhotnět již v 1. ovulačním cyklu a menstruace tedy nemusí přijít. Není podmínkou pro otěhotnění, aby cyklus byl pravidelný.

Ohledně pokračování kojení v další graviditě - odpověď neznám. Těhotenské péči se nevěnuji.

Přeji Vám krásný den,
MUDr. Martin Kučera, Ph.D.
Centrum asistované reprodukce Sanus Jihlava
ivf-jihlava@sanus.cz
www.sanus.cz