Je možné mít PCOS zcela bez příznaků?

Zodpovězené
28. čer 2019

Dobrý den, pane doktore,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné mít PCOS, když mám relativně pravidelnou menstruaci (+/- 3 dny), netrpím nadváhou a ani nemám žádné nadměrné ochlupení?

Pouze se mi dělají občas cysty na vaječníku a trpěla jsem na akné. Měsíc dodržuji nízkosacharidové stravování a akné zcela vymizelo.

Děkuji za odpověď!

Dobrý den,

jak jsem tady někde už psal, diagnóza HAS/PCOS se opírá o 2 ze 3 nálezů: 1- porucha ovulace, 2- hyperandrogenní příznaky nebo nález zvýšené hladiny testosteronu v krvi a 3-polycystické vaječníky (z tohoto vidíte, že dokonce ani cysty na vaječnících nestačí na dg.).

Takže PCOS mít podle tohoto můžete (cysty + akné) a taky nemusíte.

Přeji Vám hezký zbytek dne.
MUDr. Jiří Emmer
neurolog a farmakolog, Plzeň