Do akého veku môžem dieťatko nosiť v šatke, aby som negatívne neovplyvnila jeho vývoj?

Zodpovedané
3. jún 2020

Dobrý deň,

mám trojmesačnú dcéru a chcela by som sa poradiť ohľadom šatky.

Ako dlho, resp. do akého veku môžem dieťatko nosiť v šatke, aby som negatívne neovplyvnila jeho vývoj?

Čo si o nosení bábätiek v šatke myslíte z Vášho profesionálneho hľadiska?

Ďakujem

Dobrý deň,

nosenie má byť spôsob, ktorým si môžete uľahčiť starostlivosť o bábätko - či už pomôcť mu zaspať, alebo ho upokojiť, ukľudniť, pomôcť mu pri prekonávaní rastu zúbkov, teplote. Proste dopriať mu Vašu fyzickú blízkosť, keď ju potrebuje a je mu ťažšie. Uviazať si dcérku do šatky bude menej náročné, ako ju mať na rukách.

Ako dlho nosiť dieťatko - tak dlho, ako potrebujete Vy alebo Vaša dcérka, čiže tak, ako Vám to vyhovuje (ak je zdravá a nemá žiadnu špeciálnu diagnózu, ktorú riešite u odborníka).

Intenzita nosenia sa mení v čase, takže netreba sa znepokojovať, ak niektorý deň si bude dcérka vyžadovať intenzívenjší kontakt s Vami. Druhý deň to môže byť už inak. Čiže to treba prispôsbiť potrebám Vašej rodiny. Nikdy nebudete nosiť celý deň a čím dcérka bude rásť, bude sa čas skracovať.

Do kedy sa deti nosia? U každého je to individuálne. Ale väčšinou platí, že čím je dieťatko staršie, tým sa chce nosiť menej. Niektoré končia keď sa naučia chodiť, iným aj potom pomáha šatka pri zaspávaní napríklad. Alebo aj obdobie, keď dieťatko objaví čaro vlastných nôh, zákonite nechce ísť vaším smerom, tak vtedy sa nosenie používa aj na rýchly presun, výlety.

Prikladáme link so spísanými informácii k vertikálnemu noseniu, kde nájdete viac podrobnejších informácii:
https://www.sestrice.com/421-sk/nosenie-deti-vo...

A ešte odporúčame aj tento článok o bezpečnosti nosenia:
https://www.sestrice.com/10-pravidiel-bezpecneh...

Ak máte ďalšie otázky, kľudne nám, prosím, napíšte 🙂
za Sestrice
Barbora