Ekzém / Seborea. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
20. únor 2020

Dobrý den, Pavlo,

velmi si vážím Vaší práce zde a hlavně ve Světě nón toxic a ráda bych se s Vámi poradila ohledně ekzému (jestli to tak můžu nazvat...), který se objevil u synka. Aktuálně má necelé 4 měsíce, brzo po narození měl "běžnou" seboreu na temeni hlavy, která se nám docela dařila vyčesávat s kokosovým olejem a vodou. Před pár týdny mu ale začaly víc červenat a schnout líčka, postupně čím dál větší plocha - teď už skoro celá hlava. Řešila jsem domácí zinkovkou (nejdřív s mandl.olejem, to už vím, že nebyla nejlepší volba, potom jen zinek s vodou), k tomu jsem ho občas mázla bílou Weledou, Purity vision máslem nebo mangovým máslem...ale pořád se to jen zhoršuje. Strašně rudne, vysychá, loupe se, místy mokvá a samozřejmě celou noc se škrábe (i když má bavlněné rukavičky, je úplně rozedřený).

Zkusila jsem přestat se zinkovkou a střídat hypermangan (nebo dubovou kůru) s nimbovým olejem, občas ta Weleda a strašně se to zlepšilo, oloupal se a vyblednul a včera zase velký krok zpět, zrudnul, celou noc jsme nespali. Přikládám aktuální foto.

Otázka zní: Myslíte, že je to seborea nebo atopický ekzém?

Je tato diagnóza vůbec důležitá? Nechce se mi na kožní, stejně bych asi jejich léky/rady nevyužila.
Nezmínila jsem, že syn je plně kojený. Hned, jak se mu to začalo dost zhoršovat, nasadila jsem dietu - low carb bez všelijakých alergenů a obecně dráždivých jídel = moc mi toho k jídlu nezbylo, a i když jsem zvyklá s jídlem experimentovat, zdá se mi to už jako dost extrém - hlavně v kombinaci s kojením, nevyspáním a všeobecným mateřským stresem 🙂 . Tak nevím, jak moc na sebe být přísná.
Prosím tedy o zhodnocení, jak se Vám to zdá a jestli hypermangan + nimbový olej stačí nebo je potřeba víc hydratovat nebo třeba ještě víc vysušovat a loupat.
Ještě jsem teda nezmínila, že praní a kosmetiku máme nón toxic, zbytek domácnosti ještě dolaďuju, na malého i sebe jsem používala kosmetiku jen velmi minimalisticky.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle popisu to vypadá spíše na reakce imunity a vnitřního prostředí, možná začínající potravinové intolerance. S ohledem na změnu diety bych ještě vyčkala, zavedené změny se mohou projevit až za několik týdnů, někdy i měsíců.
Pokud si nebudete vědět s dietou rady, ještě před zavedením příkrmů bych prostudovala knihu Gaps terapeutický protokol, aby se mohla střeva zavádět v souladu s hojením střeva, které nemusí být optimální, s ohledem na symptomy.
Změnou stravy mohla nastat také razantní die off, který se nemusí dařit zvládnout.
Rozhodně bych ještě ve stravě zohlednila kvalitní probiotika a nesmíte v žádném případě hladovět, jinak bude docházet k nutričním deficitům a ty dále zhoršují stav, imunita bez řádné výživy nemůže fungovat dobře.
Nevím, zda je dítě očkované, pokud ano, je nutno zohlednit možné reakce.
Pojmenovat ekzém se mi v tomto případě nejeví nikterak důležité, nejedná se zcela zjevně o ekzém infekční a zda to lékař nazve seboreou nebo atopickým ekzémem je už v podstatě jedno. Postup klasických lékařů se v tomto případě nijak významně neliší. Doporučí Vám klasické kombo, tedy kortikoidy na tlumení svědění, ropná promazávadla a pokud by to byl hodně drsný lékař, tak ještě nějaké oblíbené a mizerně účinné antibakteriální dinosaury dermatologie jako je Fucidin. Léky, o kterých v rámci oboru je již dávno známo, že mají již mizernou účinnost, ale běžný pěšák v rámci frontového obvodního zdravotnictví nejezdí na semináře o nových materiálech a postupech v rámci ošetřování ran, takže bude stále předepisovat tyto 30 let staré zaběhnuté pozůstatky dob dávno minulých.
Nicméně my se pokoušíme o přístup v mezích non toxic, tedy dokud to lze, vyhnout se steroidním a antibiotickým mastem a kosmetice na bázi ropy a hromady nadbytečných aditiv.
Ve Vašem postupu je vidět již slušná znalost a informovanost v rámci NT, takže nebudu odkazovat na základy typu praní, textil, domácnost, ale i tam je vhodné detaily doladit, aby se nezvyšovala toxická zátěž u dítěte, jehož imunita reaguje takto hypersensitivně.
Pozor ale také na nějaké další křížené nebo zevní alergie.
V rámci topické péče se mi to pohledově zdá malinko přesušené, pak může vznikat zarudnutí, podráždění. Hypermangan vysušuje dost, ale zase bývá dobře snášen a působí jako mírné dezinficiens. Budete-li ho ale používat denně, je nutno více mazat. Zkusila bych na místě mimo tváře mazat na vlhký základ, v rámci péče tam nevidím žádný hydrolát, který by mohl pomoci se zvlhčením a vyrovnáním pH, zkuste Purity Vision květovou vodu pro miminka a raději nejprve mimo oblast hlavičky, kdyby bylo dítě náhodou alergické na heřmánek, abychom to poznaly včas.
Nepoužívat na takto postiženou pokožku nikdy chlorovanou vodu a dítě dlouho nekoupat, spíše sprchovat, pokud není filtr, zvážit jeho koupi.
2x denně před mazáním potřít květovou vodou a pak dobře promazat. Samotné máslo nebo olej nemusí stačit, pokud se bude zdát, že se hůř vstřebává a pokožka je vysušená, pak raději sáhnout po lotion, zklidňující Weleda např. nebo I+M sensitiv hydratační krém.
Nimbový olej bych vyšlehala s mangovým máslem, aby se zlepšila konzistence a roztíratelnost, tuto směs použít na tělo na větší plochy, na hlavičku a tváře by se mi příznivě jevil ten I+M, který má pro citlivou pokožku, jež nelze nějak přehnaně mastit, ale spíše hydratovat, opravdu pěkné složení.

Přeji Vám krásný den.
Pavla