Dobrý den,
byla mi zjištěna alergie na roztoče a doporučena protiroztočová opatření, mimo jiné zejména lůžka.
Našla jsem, že existují buď protiroztočové povlaky na polštáře, deky a matrace, anebo přímo lůžkoviny od firmy NanoSPACE. Hledala jsem různé recenze a našla jsem názory na povlaky, že díky nim je pak deka těžká, šustí atd, to mě odrazuje. Na lůžkoviny Nanospace jsem zase žádné recenze nenalezla. Jedná se celkem o nákladnou záležitost, proto bych ráda vybrala správně. Máte prosím nějaké doporučení, zkušenost s výše uvedenými vy? Popř. je potřeba, aby měl povlaky či lůžkoviny kvůli mě i manžel v rámci manželské postele, i když není alergik?
A ještě jsem se chtěla zeptat, zda nemáte nějaké rady při onemocnění Erytema Nodosum? Mám od března tři ložiska na holeni levé nohy, příčina nezjištěna (provedeny krevní testy, výtěr z krku, RTG plic, zubní, gynekologie, alergologie (zjištěni roztoči a kočka),ORL - drobné reaktivních uzlinky, na levé straně i trochu hmatné, ale dle Dr. v pořádku a důsledek právě alergie na roztoče). Takže na kožním jsem jen sledována, vyzkoušena korzikoidová mast Beloderm, Heparoid,Ichtoxyl, měsíc jsem užívala Ibalgin, Wobenzym, ale ložiska mám stále.
Děkuji moc za odpověď. Lenka
Dobrý den,
nemám bohužel přímou zkušenost s přikrývkou z nanomateriálů, navíc mám z nanovláken spíše respekt, kromě faktorů, jaké jste zmínila, tedy že přikrývka šustí a je těžká, si nejsem úplně jistá, zda lze spolehlivě zaručit, zda se nanovlákna nebudou uvolňovat během praní a nemohou pak působit ekotoxicky. K tomu by vám erudovaněji mohl odpovědět nějaký inženýr na technologii nanovláken, nechci šířit dezinformace, ale u některých nano materiálů toto riziko existuje.
Osobně bych volila jako materiál pro alergika, který je zároveň non toxic organickou bavlnu, případně kompromisní materiál Tencel, který je uživatelsky příjemný a přírodní. Jedná se o tkaninu, která je vyrobena z celulozových vláken eukalyptu.
Z dostupných výrobců používajícími tencel můžu zmínit např. Dormeo, s jejichž výrobky mám osobní a dobrou zkušenost. běžné polyesterové výplně v polštářích a přikrývkách pro alergiky se také nemusíte bát, nejedná se o zdraví škodlivý materiál a roztoči ho též příliš nemilují.
https://www.dormeo.cz/dormeo-verde-eucalyptus-p...
Podpůrná režimová opatření u alergie a erytema nodosum doporučuji dlouhodobé braní kvalitních probiotik ( zde bych neváhala zainvestovat do značky GutPro, která mají vysoké CFU, současně ale výbornou účinnost a skladbu kmenů) , plus pravidelně zařadit přirozená probiotika (tibi vodní kefír, tibetská kefírová houba, pickles, kimchi, doma vyrobený jogurt pomocí jogurtovače a kvalitního mléka) pro podporu optimální střevní flory, protože patogenní střevní flora přispívá jak vzniku a zhoršení alergií, tak vzniku zánětů.
Erytema nodosum je také druh podkožního zánětu v tukové tkáni, charakteristický spíše pro mladé ženy, tedy bych nevyloučila i vlivy hormonální, ostatně jako jeden z možných etiologií je zmíněno braní léků, hormonální antikoncepce nebo sulfonamidy. Zmiňte se také svému lékaři, zda by bylo možné udělat testy na yersinie.
Více k tomu bohužel radit nemohu, nejsem lékař, nicméně pracovala bych s tím jako se zánětlivým onemocněním a snažila se celkově vyloučit prozánětlivé faktory, jak ze stravy, tak z prostředí. Imunitu podporovat dlouhodobě, zejména výše zmíněná probiotická terapie, zařadit také raw vitamin C (v přírodní formě, například prášek z Aceroly), vyhýbat se toxické kosmetice a drogerii, která narušuje obranyschonost a ničí zdravou střevní a kožní floru.
Přeji Vám krásný den.
Pavla