Lupénka. Máte tip na léčbu a mazání?

Zodpovězené
22. led 2020

Dobrý den,

na kožním mi diagnostikovali "inverzní lupénku". Chtěla jsem se zeptat, jestli máte nějaký tip na léčbu a mazání. Nejhorší to bývá mezi půlkami, za ušima a v pupíku.
Dále bych se chtěla zeptat na užívání kolagenu v těhotenství (kvůli pokožce) např. Garden of life - Rostlinný kolagen.

Děkuji a přeji pěkný den.
Martina

Dobrý den,

u lupénky obecně jsou v posledních letech velmi dobré výsledky s nízkosacharidovou protizánětlivou stravou, doporučila bych Vám pročíst a případně vyzkoušet, například paleo, whole30, AIP protocol. Přehledné informace a jídelníčky najdete zde www.paleosnadno.cz.
Komplexnější a terapeutický systém také najdete v rámci tzv. GAPS protocolu, doporučuji začít přečtením knihy, může Vám to pomoci osvětlit mnoho souvislostí symptomů nemoci a stavem střeva, stravováním, toxickou zátěží.
https://www.janadellplotnarkova.cz/produkt/gaps...

Rostlinný kolagen jsem kdysi zkoušela, velice kvalitní z irské řasy a neviděla jsem nějak výrazný efekt, navíc při dávce, jakou by měl člověk používat denně a po několik měsíců, to není levná záležitost. Spíše bych volila cestu kvalitního dobře vstřebatelného kolagenu ze stravy (masokostní vývary), eventuelně alespoň kvalitní grass fed hovězí kolagen, nebo maličko levnější, ale velmi kvalitní (novinka na čr trhu) kolagen z volně žijící tresky
https://www.terrapotheka.cz/Kolagen-z-divoke-tr...
Ohledně lokální péče, zde záleží, jak bude pokožka snášet másla a oleje, ale s ohledem na to, že lupenková kložiska jsou spíše sušší, nebála bych se i hutnějších a mastnějších kompozic. Z běžně dostupných balzámů můžete vyzkoušet tělové máslo Purity vision s arganovým olejem, to jsem měla možnost vyzkoušet na hodně suchá místa a citlivou pokožku a sedí velmi dobře, seženete v každé DM. Případně pěkně hojí i promazává propolisová mast z včelařství Horákovi, tu bych volila, pokud by to máslo od PV nesedělo.
https://www.biooo.cz/telove_maslo_s_bio_arganov...
https://www.vcelarstvi-horakovi.cz/prirodni-kos...

Přeji Vám krásný den.
Pavla