Moučnivka u dětí. Jak se jí konečně zbavit?

Zodpovězené
11. pro 2018

Dobrý den,

mám dvě dcery, starší 19m a mladší 1m. Už u starší byl problém s moučnivkou. 2x ji dostala ještě jako plně kojená. Na radu lékařky jsem týden dávala genciánku a moučnivka vždy zmizela. Potřetí se u ní objevila už v období normálního jídla a kojení. A nemohly jsme se jí zbavit cca půl roku. Vyzkoušely jsme snad všechny dostupné léky na předpis i bez a bezvýsledně. Moučnivka zmizela až ve chvíli, kdy se dcera sama odstavila (už jsem byla těhotná), přestala jsem ji pusinku čímkoliv vytírat a dcera vybrala celou lahvičku Hylaku.

Teď se moučnivka objevila u mladší dcery. Máme ji už 14 dní. Nová pediatrička trvá na tom, že genciánka už by se neměla používat. Takže nejdříve nám doporučila Neocide gel. Ani po týdnu nezabral. Tak nám předepsala Clotrimazol sprej, máme pusinku vytírat alespoň 3x denně. Nevím, co je ve spreji za rozpouštědlo, ale strašně smrdí a když malé pusinku vytírám, je vidět, že opravdu trpí a já taky. Kamarádka lékárnice říkala, že mám koupit clotrimazolové vaginální tablety, ty rozdrtit, rozpustit a pusinku vytírat tím. Já potírám bradavky clotrimazolem krémem. Kromě toho já i dcera užíváme Hylak a já se snažím jíst hodně zelené zeleniny, která prý na kvasinky zabírá. Zatím však nevidím žádný výsledek, resp. alespoň se moučnivka nešíří a je stále jen na jazýčku.

Chci se zeptat, proč by se genciánka již neměla používat a co jiného ještě může zabrat, případně co ještě více mohu udělat, abychom se moučnivky zbavily a nemusely s ní žít tak dlouho jako u starší dcery?

Děkuji za odpověď 🙂

Dobrý den,

v tomto případě jsem mile překvapena postojem lékařky, jsem totiž plně za, že genciánka by se opravdu používat neměla. A to i tehdy, když se některé zdroje snaží odkazovat na nedostatečné důkazy o rizicích, resp. karcinogenitě u lidí. Tato byla totiž kdysi zmíněna u jedné studie, kde hlodavci dostávali denně vysoké dávky genciány. Později však bylo zpochybněno, že by při topickém užití měla genciánová violeť u lidí rizika, nicméně je to tvrzení založené na chybějících studiích. Žádný obsáhlý výzkum na lidech, potažmo na dětech se nedělal a ani si neumím představit, že by to bylo možné, nikdo vám prostě nebude cíleně testovat na dětech, vždy se vychází až ze studií ex post, resp. kdy se sledují možné reakce u skupiny, která má společného jmenovatele, v tomto případě genciánovou violeť.

Co tím chci říct? Přestože se v praxi často setkáte s používáním této látky, já bych tak bez obav nebyla a rozhodně bych nedoporučila riskovat u tak malého dítěte defacto orální užití, neboť ze sliznic to jde přímo do systému. Rozhodně by zde bylo na místě pravidlo předběžné opatrnosti! Proto bych se soustředila především na podmínky, stravování, podporu mikrobiomu.

Kvasinka se množí, když má k tomu vhodné podmínky. Takže se sice můžete snažit ji hubit léky, ale pokud nezměníte podmínky, bude se stále vracet. Použití drcených vaginálních tablet na vytírání pusinky považuji za neprofesionální a zcela nevhodné, s ohledem na aditiva takových tablet a koncentraci účinné látky, která není určena kojencům! Neznám všechny okolnosti, proč mají vaše děti narušený mikrobiom, roli hraje porod, strava, léky, zejména atb a nezapomínejte, že také chemií v domácnosti negativně ovlivňujete mikrobiom kožní i střevní. Strava by měla být přísně bez cukrová a myšleno je tím i ovoce. Zeleninu omezovat nemusíte, pečivo a těstoviny ano, orientujte se jen na celozrnné potraviny, uberte na sacharidech v příloze a přidejte zeleninu, bílkoviny a zdravý tuk (máslo, sádlo, olivový olej). Vhodné je také eliminovat mléko a mléčné výrobky, ponechat jen bílý živý jogurt a kefír. Nasadit kvalitní probiotika, Hylak není kompletní probiotikum, je to tzv. eubiotikum. Pro to menší dítě můžete vyzkoušet např. dostupná Bio kult infantis, jedničkou jsou jednoznačně probiotika GutPro, ty mají ale vysokou pořizovací cenu, nicméně jedno balení pak vydrží téměř rok, takže ekonomicky to pak vyjde v podstatě nastejno. Může brát malá i starší. Topicky bych doporučila slabý roztok jedlé sody s převařenou vodou (zvýší ph, které pak nebude příznivé pro kvasinku) a vytírat tím nejen pusinku, ale také otírat bradavky, na to se často zapomíná!

Přeji Vám krásný den.
Pavla