Vyrážka. Co by to mohlo být?

Zodpovězené
18. pro 2019

Dobrý den,

na břiše se mi udělali takovéto fleky. Nijak nebolí, svědí jen, když se poškrábu a ani nějak nemokvají. Je to jen červené a kůže mi na dotek přijde suchá.

Nevíte, co by to mohlo být?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

dle fotky nemohu bohužel s přesností diagnostikovat původ ekzému, mohu pouze poskytnout možné příčiny a názor, jak bych směrovala ošetření. Nezdá se mi, že by se jednalo o bakteriálně infekční či virotický projev, tam by se ekzém pravděpodobně více šíři, bolel, mokval, svědil. Zde se může jednat spíše o ekzém coby symptom potravinové intolerance či reakce na někeré potraviny, které špatně trávíte, disharmonie mikrobiomu, případně mykotický ekzém. V obou případech je typické ošetření podobné, proto bych doporučila na zklidnění zinek , ideální ve formě non toxic zinkové masti (seženete na non toxic eshopech prirodaregeneruje.cz nebo netoxickadomacnost.cz, pěkná je složením např. zinková mast od včelařství Horákovi, tu najdete i jinde na netu, nebo diaper krém od Weledy, Badger či Wooden spoon, ty všechny obsahují zinek v kombinaci s oleji či másly. Můžete ale použít i domácí verzi zinkové masti, pokud seženete v lékárně čistý prášek zinc oxidu, ten lze pak jednoduše vmíchat s vhodným olejem (např. jojobový, meruňkový, mandlový), nebo rozetřít na vlhkou pokožku, ale na tento typ ekzému bych volila i kombinaci zinku a propolisu, pokud snášíte včelí produkty. Propolis působí antimikrobiálně, antifungálně a pomůže hojení. Můžete jej použít buď v nějaké non toxic masti, nebo ve formě propolisové tinktury, tu lze použít buď přímo na kůži ředěnou 1:2 ( prosím nejprve proveďte test snášenlivosti), nebo pár kapek propolisové tinktury smíchat s malým množstvím prášku zink oxidu, vzniklou řídkou kašičku pak použít na potírání.
Na potírání lze také použít ředěný hypermangan, barva roztoku by měla být světle fialová.
Pokud by se jednalo o mykotický původ, doporučuji ještě do stravy zařadit přirozená probiotika )například kvalitní domácí kysané zelí), případně kvalitní orální probiotika, výrazně omezit nebo i dočasně vyloučit cukr, sladkosti, sladké nápoje a sladké ovoce (hlavně sušené) a omezit bílou mouku a rafinované potraviny. Tyto složky stravy přispívají k množení patogenních bakterií a zejména candidy v našem střevě a to pak sekundárně ovlivńuje ekzematické projevy na kůži.
Potravinové intolerance jsou již náročnější na rozpoznání, tedy bych nejprve začala tímto režimovým opatřením a teprve v případě, že by se stav nezlepšil, volila bych eliminační hypoalergenní dietu.
Neuděláte chybu ani podporou jater, která mají také svůj významný vliv u projevu ekzémů. Zvolte např. kvalitní extrakt z ostropestřce, sangre de drago je také hepatoprotektivní (tu lze použít i zevně na potírání postiženého místa) a mnoho dalších bylin, běžně najdete na netu, pokud si zadáte "byliny játra".
Dračí krev lze použít i ve formě masti
https://www.prirodaregeneruje.cz/sangre-de-drag...
nebo v tekuté verzi
https://www.a-freewine.cz/dary-prirody/sangre-d...

https://www.prirodaregeneruje.cz/draci-krev/

Přeji Vám krásný den.
Pavla