Vyrážka (ekzém) kolem pusy. Můžete mi prosím poradit?

Zodpovězené
12. lis 2020

Dobrý den,

od doby nošení roušek bojuji s vyrážkou kolem pusy a na bradě. Už jsem celkem zoufalá, mažu Imazolen na noc, v lékárně mi dali krém na atopický ekzém... Nic nezabírá, svědí to a pálí. Na dotek je to taková krupička. Omývám Jarischovým roztokem a už si nevím rady. Kožní mě objednala až po novém roce.

Můžete mi prosím poradit?

Děkuji

Dobrý den,

ano, z roušek mívá hodně citlivých osob projevy periorální dermatitidy, také na to v omezené míře trpím. Kůži , která je na tyto výsevy náchylná, nesvědčí překrytí a vlhkost, plus vlastní bakterie a vydýchané zplodiny, které ulpí na roušce a mohou dále iritovat kůži.

Osobně doporučuji změnit klasickou roušku za volnější a větší respirátor, protože tam nedochází k přiléhání ke kůži. Ani chirurgická rouška toto neřeší, stejně se většinou kůže dotýká, nebo je těsně u obličeje. Volte tedy respirátor, na netu se dá sehnat v rozmezí cca 5-25 Kč za kus a lze jej pak opakovaně použít po desinfekci vysokoprocentním alkoholem, případně lze dezinfikovat horkem, cca 2 hodiny v troubě na 70 C (nikoli mikrovlnka, ale klasická trouba), respirátor zavěsit na rošt, aby se přímo nedotýkal horkých částí.

V rámci topické péče bych volila spíše méně mastné produkty, krémy a masti s obsahem minerálních olejů se mi vůebc neosvědčily ani v minulosti, kdy jsem bojovala s rozsáhlou periorální dermatitidou (ještě před mým přechodem na non toxic), Imazol mně navíc i dráždil. Toto bych tedy vynechala.
Zkuste dezinfikovat ředěným jodisolem nebo roztokem hypermanganu.
Na zklidnění lze použít hydrolát s antimykotickým účinkem, například jalovec nebo geranium, odkaz na kvalitní hydroláty v bio a potravinářské kvalitě, s kterými mám dobré zkušenosti, zde:
https://www.wereco.store/p/armina-kvetova-voda-...

článek o hydrolátech:
https://www.wereco.store/a/hydrolaty-hydrosoly-...

V této fázi bych to příliš nemazala, tím se to ještě víc rozlézá, spíše vysušovat vhodnou zinkovou mastí, krémem a případně lehkým antimykotickým krémem, pokud byste cítila suchost . Tyto dva produkty se mi osvědčily v péči o podobný typ pupínků a sama je používám, pokud dojde k výsevu vyrážky kvůli roušce:

SOS sérum antimykotické:
https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-Anti...

Zinkový krém s CBD na vysušení a hojení: (zde stačí malé balení, ošetřujte jen pupínky)
https://www.netoxickadomacnost.cz/ANELA-BILA-NO...

Přeji Vám krásný den.
Pavla