Výskyt ekzému a lupénky zároveň. Je to možné? Setkala jste se s tím?

Zodpovězené
9. lis 2021

Dobrý den,

ráda bych se poradila ohledně výskytu atopického ekzému a lupénky (psoriázy) u jednoho člověka. Myslela jsem si, že to není možné (že buď má člověk to, nebo druhé), ani nevím proč. Nicméně mám odmala diagnostikovaný atopický ekzém (nic strašného, zvlášť po přechodu na téměř netoxickou domácnost jsou projevy zcela minimální), současně i astma a několik alergií (vyvolávajících právě ty astmatické záchvaty). A tento víkend se můj tatínek, který trpí lupenkou, díval na mé ruce a říkal, že moje nehty vypadají jako nehty postižené lupénkou. Mám na nich důlky, stejně jako on. Než půjdu k lékaři, ráda bych byla trochu připravená.

Nesetkala jste se prosím někdy s tím, že by jeden člověk trpěl oběma těmito nemocemi - atopickým ekzémem a lupénkou současně nebo i následně?

Případně pokud by Vás napadlo jiné vysvětlení pro ty důlkaté nehty... Vím, že nejste dermatolog, ale přeci jen máte s konzultacemi ekzematikům apod. zkušenosti.

Děkuji předem za radu.

Dobrý den,

možné to je a není to neobvyklé. Psoriáza nijak nevylučuje i jiné autoimunitní projevy, nebo kontaktní ekzém, či například herpes. Kůže je obecně náchylná k infekcím a projevům střevní disbiozy u těchto lidí. Lupenkáři mají narušený střevní bio a jejich imunita nefunguje standardně. Což dokládá právě fakt, že je alergik/astmatik. Může tedy současně s lupénkou trpět na atopický ekzém. Důlky na nehtech jsou typické pro osoby s lupénkou či jiným autoimunitním onemocněním.

Všechna tato onemocnění jdou poměrně pěkně stabilizovat stravou s eliminací obilovin a cukru a léčbu výrazně podpoří např. Gaps dieta, která je sice extremně náročná, ale účinná. Nebo alespoň AIP protokol zkusit, ten je i pro začátečníka více akceptovatelný.

Pokud je lupénka v rodině, máte vysoký předpoklad pro projevy lupénky nebo rozvinutí lupénky v budoucnu. Může se začít projevovat až s věkem, případně ji iniciuje např. stres nebo oslabení organismu nemocí.

Přeji Vám krásný den.
Pavla