Začínám s přírodní kosmetikou. Proč mám stále suchou kůži, která mě svědí?

Zodpovězené
5. únor 2019

Dobrý den,

od prosince používám přírodní kosmetiku - tuhé mýdlo (2SIS) na tělo a na vyživení místo tělového i obličejového krému přírodní oleje, vysoké kvality (meruňkový od Nobilis, mandlový, na obličej i arganový) nebo tělové máslo s nehtíkem lékařským (2SIS). Mám celkově suchou kůži a citlivou, bylo tomu vždy. Čekala jsem, že se mi po přírodní kosmetice a olejích kůže naopak vyživí, ale nemám takový dojem, naopak pozoruji zhoršení. Někdy mě kůže až štípe, kouše, prostě cítím nekomfort. Zpočátku jsem oleje aplikovala po sprchování na suchou kůži, ale pak jsem se doslechla, že je vhodnější na vlhkou neotřenou pokožku a aplikace je lepší i pocit hydratace, ale svědění a nekomfort cítím stále zejména na těle, na obličeji je to celkem v pořádku. Setkala jste se s tím již? Je něco, co byste mi doporučila?

Vyměnila jsem také prací prášek, používám přípravky od Blue Yellow (vyhovují mi). Svědění mívám, ať si obleču cokoliv včetně vypraných věcí v novém i dříve prané v předchozím prášku.

Ještě chci dodat, že zatím jsem neměnila kosmetiku na mytí vlasů (spotřebovávám, co mám, vyšší kvality, ale ne přírodní). Ráda bych si od Vás nechala i doporučit, jaké přírodní přípravky používat na suché vlasy. (No poo určitě ne.)

Deodorant používám Urtekram a chtěla bych doporučit něco jiného, deodorant mi "smrdí", mám pocit, že vůbec nepomáhá, cítím dvojí odér- pot i "pach" deodorantu.

Ještě jsem se chtěla zeptat, co si myslíte o kosmetice Lush? Jedna známá mě nechala namazat se levandulovým krémem a příjemně mi voněl a i jsem měla dobrý pocit hydratace.

Moc Vám děkuji za vaše rady.

Dobrý den,

děkuji za dotazy, zkusím poradit.

Začneme od konce, dotazem na komestiku LUSH. Nepovažujeme je z hlediska NON toxic za ideální, často používají např. v šamponech SLS a syntetickou parfemaci, tedy pro nás to nepředstavuje ani kompromis. Také jsme se setkaly s tím, že na čr stránkách a produktech uváděly jiné složení než v UK, jednalo se právě o ty SLS složky, což není příjemné, pokud na ně máte alergii, jako já.
Konkrétně se ptáte na krém s levandulovou silicí. Bohužel ho nemohu hodnotit kladně, upozorním například na složku triethanolamin, která bývá velice často kontaminovaná a nelze ji považovat za bezrizikovou, na hodnocení dle EWG se můžete podívat zde: https://www.ewg.org/skindeep/ingredient/706639/...

Pojďme dál, bude tedy vhodnější nabídnout vám jiný produkt. Přechod na NT z chemické péče je mnohdy dost ošemetný, pokožka není vůbec zvyklá na takovou změnu, kdy ji přestanete suplovat její práci ropnými produkty. Mnoho žen dělá navíc tu chybu, že kombinuje mnoho produktů, nepoužívá vhodný postup (viz. vaše poznámka o aplikaci olejů na kůži) a všelijak kombinuje netoxické a rádoby přírodní produkty, které ale nejsou zcela NT a mají dvoje rizika zejména s ohledem na možný alergizující potenciál.
Zatím je přechod na novou péči u vás teprve na startu, takže se můžete chvíli potýkat s nesnázemi, než si vychytáte, co vám vlastně sedí.

U praní v mýdlových ořeších nemusíte zůstat, pokud by vás svěděla pokožka, mohlo by to značit citlivost na saponiny obsažené v mýdlových ořeších, tedy bych po dočerpání tohoto výrobku doporučila ho zkusit změnit. Můžete buď zvolit Sonett neutral gel či prášek, který je poměrně dobře dostupný na eshopech, nebo ze své zkušenosti mohu doporučit toto prací mýdlo http://www.prirodaregeneruje.cz/kokosove-mydlo-... , osobně ho považuji za top v rámci NT praní. Nemusíte k němu již používat prací sodu, případně jen malé množství, pokud máte velmi tvrdou vodu. Toto kokosové mýdlo je ve verzi mentol, levandule a čistý bez eo - ponechám na vás, zda chcete s přírodní silicí či bez. Já jsem spokojená s oběma verzemi.
Místo aviváže použijte ředěný ocet, pokud by pocit svědění po prádle stále trval, dávejte dvojité máchání.

Také tvrdá a chlorovaná voda zhoršuje stav hydratace a svědivost kůže, můžete v tomto případě zvážit sprchový filtr (za rozumné peníze například Dios filtr na sprchu).

Tuhé mýdlo 2SIS má dobré složení, pocit hydratace tedy bude spíše problémem následné péče. Striktně používejte oleje a másla na vlhkou a nejlépe teplou pokožku, zapracujte dobře tyto ingredience těsně po koupeli. Pokud by stále nebyl pocit hydratace dobrý, nemusíte se bát na přechodnou dobu použít tělová másla od Alverde nebo Lavery, než si vychytáte vhodné oleje, které vás nevysušují. Volila bych verzi senzitiv, vaše pokožka bude citlivější, tento krém je běžně k dostání za dostupnou cenu v DM a nemá špatné složení, zkusila bych na péči o tělo:
https://telove-kremy.heureka.cz/lavera-basis-se...

Až si pokožka více zvykne na jiný typ péče, můžete zkusit už jen oleje, másla, nebo jejich kombinace (smísit ve vlažné vodní lázni, či vyšlehat, použít lze bambucké máslo či mangové máslo, v poměrech 70% másla, 30% vybraného oleje)

Obličej je disciplína v rámci Nt velice komplikovaná a hodně individuální, každému sedí něco jiného. Budeme začátkem dubna 2019 na toto téma pořádat v HK přednášku, záznam pak bude na našem youtube kanále Svět non toxic, tak doporučuji později zhlédnout. Zatím mohu doporučit například tento postup: Pleť jemně ošetřete žínkou, kterou namočíte v hodně horké vodě, aby se pleť navlhčila a zároveň na ní působilo teplo. Následně ošetřete pleť hydrolátem (květová voda, může být od Nobilis, nebo vysoce kvalitní hydroláty má Florihana, seženete na aroma-atelier.cz) . Hydrolát vyrovná ph pokožky, bude hydratovat a tonizovat. Ještě na mokrou pleť aplikujte máslo, olej, nebo NT krém. Pokud vám oleje zatím nevyhovují, zkusit můžete například tento Navia: http://www.prirodaregeneruje.cz/navia-mangovy-k... případně můžete zvolit Lavera krémy na pleť, které se dají považovat za kompromisní, například tento má pěkné složení a pocit hydratace po něm bude výraznější, než po samotných olejích: https://www.lavera.cz/lavera-basis-hydratacni-k... Lze použít i bez hydrolátu, lepší efekt docílíte, když jej budete aplikovat na krátce napařenou pleť, snadno toho dosáhnete tím, že se na pár sekund necháte ovanout párou z hrnce, ale pochopitelně v takové vzdálenosti, abyste pouze na pleť "nachytala" vlhkost a teplo z pár, nikoli se opařila. Říká se tomu parní sprcha a je to i vhodný postup na očištění pleti, tedy krátká napářka a pak vlhkým tamponkem s kapkou oleje očisti pleť od nečistot a zbytků makeupu.

Na suché vlasy by vám mohl vyhovovat prozatím některý z šamponu dostupné značky Urtekram, zkuste severskou břízu, nebo levandulový
https://www.econea.cz/urtekram-sampon-pro-suche...

Deodorant mohu ze své zkušenosti doporučit tento (S Urtekram deo jsem také nebyla spokojená)
http://www.prirodaregeneruje.cz/vyhledavani/?st...

Věřím, že časem si již svoji rutinu vychytáte a pokožka se vám odvděčí pěkným vzhledem a pocitem spokojenosti, tak jako se to povedlo mně. 🙂

Přeji Vám krásný den.
Pavla