Mám nárok na mateřskou?

Zodpovězené
12. črc 2023

Dobrý den,

chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou, když jsem byla zaměstnaná od roku 2017 do 30.4. 2022, poté jsem byla vedena na ÚP do 31.10. a od 1.11. 2022 jsem byla zaměstnaná do 27.4. 2023, ale 29.3. 2023 jsem nastoupila na nemocenskou a na té jsem až dosud. Nejsem tedy hlášena na ÚP. Termín porodu mám 9.10. 2023.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.
Ptáte se nás, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství.

Pro splnění nároku na PPM je potřeba, abyste splnila tyto dvě podmínky – musí být splněny obě podmínky současně:
1. Abyste byla v posledních 2 letech před nástupem na PPM minimálně 270 dní nemocensky pojištěna
Do doby 270 dnů se počítá i doba na rodičovské dovolené, doba neplaceného volna, i pracovní neschopnost za trvání pracovního poměru. Podle našich výpočtů tuto podmínku tedy splňujete, protože jste v pracovním poměru od 1. 11. 2022 dosud (nevadí, že jste v pracovní neschopnosti).

2. Abyste byla v době nástupu na PPM (tj. 6 - 8 týdnů před očekávaným termínem porodu) nemocensky pojištěna – tzn. zaměstnána nebo v ochranné lhůtě.

Pokud to chápeme dobře, Váš pracovní poměr stále trvá, takže splňujete i tuto podmínku. I pokud by Váš pracovní poměr během pracovní neschopnosti zanikl, byla byste ještě jako těhotná ve 180 denní ochranné lhůtě.

Žádost o PPM si necháte potvrdit Vaším gynekologem a potvrzenou žádost pak odnesete bývalému zaměstnavateli, který ji předá příslušné pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení.

Na PPM můžete nastoupit mezi 14. a 28. 8. 2023.

Pokud byste potřebovala některé informace o Vaší situaci doplnit nebo něco dalšího od nás upřesnit, můžete se obrátit na naši Poradnu Na počátku:
https://napocatku.cz/poradna/

Přejeme Vám vše dobré, hlavně hodně zdraví.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz