Sama a těhotná. Co dělat? Jak to zvládnout?

Zodpovězené
23. črc 2021

Dobrý den,

jsem s přítelem 7 let, máme dítě (21 měsíců) z IVF, stavíme barák (těsně před dokončením) a druhé díte také z IVF na cestě. Jsem v 10. tt a přítel mě nutí na potrat, že už se mnou nechce být. Vím to ani ne týden. Nemám kam jít, nemám rodinu, nemám finance. Jsem psychicky na dně, nevím co dělat, jak to zvládnu.

Poradíte, prosím?

Děkuji

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, se kterou se na nás obracíte. Píšete o své náročné situaci. Máte malé dítě a jste opět těhotná. Přítel Vám oznámil, že už s Vámi nechce být a nutí Vás k interrupci. Věříme tomu, že v takové situaci Vám není dobře, že jste, jak píšete, psychicky na dně. Je dobře, že pro sebe hledáte pomoc.

Píšete, že o postoji partnera víte asi týden. Je to tedy pro Vás nová informace. Je přirozené, že najednou nevíte, co dál. Takové zprávy v nás často vzbuzují zmatek a bezradnost a hodně dalších pocitů, které nedokážeme hned zapracovat. Přidává se těhotenství a péče o malé dítě.

V každém případě je na Vás, jak se ve Vaší situaci rozhodnete. Rozhodnutí o potratu je velmi důležité a ať bude jakékoli, ovlivní celý Váš život. Proto je důležité, aby rozhodnutí vycházelo z Vás, abyste s ním byla vnitřně smířená. Pokud si Vy sama chcete dítě nechat, je to velmi silný argument. Vy jste zodpovědná za svůj život a rozhodnutí pod nátlakem nemusí být pro Váš život dobré. Rozumíme tomu, že do všeho zasahují také existenční obavy.

Co se týká financí, nevíme, přesně, jak na tom jste, ani nic víc o Vaší situaci. Pokud byste se s partnerem rozešli, měla byste nárok na finanční prostředky od státu i od partnera. Co se týká bydlení, je možné uchýlit se na čas do azylového domu, požádat o prostředky na kauci na nájem, žádat o sociální bydlení apod.

Situace je nyní velmi náročná, ale je možné, že za čas bude vše jinak. Každá situace má svůj vývoj. Nevíme, jak vypadá Váš partnerský vztah, ale je možné, že i v něm dojde k posunu. Nastalou partnerskou a rodinnou situaci můžete konzultovat v manželské a rodinné poradně. Síť těchto poraden je po celé ČR a jejich služby jsou bezplatné. Pokud by Váš partner nechtěl jít s Vámi, můžete se na konzultaci objednat i sama a probrat zde vše, co Vás trápí.

Je také dobré mít nablízku někoho blízkého, komu byste se mohla svěřit. Je ve Vašem okolí někdo takový? Třeba kamarádka, někdo z rodiny... V náročnějších obdobích je také důležité myslet na péči o sebe - dostatečně spát, pokud možno kvalitně jíst a dostatečně pít, pobývat venku na čerstvém vzduchu, relaxovat, hledat drobnosti, které nám udělají alespoň malou radost.

Chtěli bychom Vás podpořit v tom, abyste na vše nezůstávala sama. Je řada organizací, které pomáhají ženám v podobných situacích (poskytují např. sociální a právní poradenství, finanční poradenství, materiální pomoc, potravinovou pomoc, azylové bydlení...). Patří mezi ně i naše organizace. Můžete naši poradnu opět kontakt. Můžeme Vaši situaci podrobněji zmapovat a a hledat s Vámi tu nejlepší cestu z Vašich těžkostí.

V poradně a na naší telefonní lince jsme každé pondělí od 9:00 do 12:00 a každou středu od 9:00 do 17:00. Lze nás kontaktovat i e-mailem nebo přes náš chat.

Přejeme Vám dostatek sil na vše, co nyní potřebujete zvládnout.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz