Těhotenství, porod, trvající pracovní poměr a nemocenská. Mám nárok na PPM?

Zodpovězené
1. čer 2022

Dobrý den,

z mé situace jsem již opravdu "jelen", a proto se obracím na Vás s dotazem.

V srpnu 2021 jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání (nikdy předtím jsem zaměstnána nebyla) a hned záhy jsem zjistila, že jsem těhotná. V únoru 2022 jsem odešla na pracovní neschopnost a jelikož jsem neodpracovala 270 dní, byl mi zamítnut nárok na PPM. Jelikož jsem ale nedostala výpověď, ani mi nekončila prac. smlouva apod. (jednoduše jsem pořád byla vedena jako zaměstnanec), měla jsem až do konce mého šestinedělí "neschopenku spojenou s porodem". Na ÚP mi ještě v těhotenství řekli, že po skončení tohoto šestinedělí si mám hned zažádat o rodičovský příspěvek.

Včera mi však volala účetní z mého zaměstnání, že si mám znovu zažádat o PPM - ptám se proč, když nemám nárok. Prý už teď již mám nárok, protože pobyt na nemocenské se mi počítal jako odpracované dny a nyní již oněch 270 dní mám splněno.

Ptám se tedy: Je tomu tak?

Od února až nyní do května jsem byla na PN. a to se mi započítávalo do 270 dní, čímž je podmínka splněna a nyní mi vyplatí PPM?

Smlouvu mám podepsanou do srpna 2022, byla na dobu určitou.

Nějak se mi to celé nezdá a nevím, jak postupovat. Zda znovu zažádat o PPM u své gynekoložky?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

děkujeme Vám za důvěru, s jakou se na nás obracíte.

Chápeme, že je někdy těžké se v této problematice zorientovat.

Píšete, že Vám byl nárok na PPM nejprve zamítnut a nyní Vám účetní sdělila, že Vám nárok vznikl. K takové situaci skutečně mohlo dojít. Sama to dobře popisujete - dny pracovní neschopnosti se Vám započítávají do nároku na PPM a současně jste stále zaměstnaná (což je druhá podmínka nároku).

Účetní má nejlepší přehled o konkrétním počtu dní, které se Vám započítávají do oněch 270 požadovaných dní. Z našeho pohledu tedy nevidíme důvod, proč jí nevěřit. Je možné, že to vyšlo takto "těsně".

Obraťte se tedy znovu na svoji gynekoložku, která Vám formulář potvrdí, potvrzený formulář předejte zaměstnavateli a ten jej předá OSSZ.

Po vyčerpání PPM si pak zažádáte o rodičovský příspěvek.
Přejeme Vám vše dobré.

Tým Poradny Na počátku

Na počátku, o.p.s.
www.napocatku.cz
tel.: 774 440 821
e-mail: poradna@napocatku.cz