Jak se zbavit strachu, že znovu potratím?

Zodpovězené
30. kvě 2021

Dobrý den,

jsem po dvou potratech. Příčinu prvního potratu doktoři nevědí. Příčinou druhého byla chromozomální chyba. Jedno děťátko už mám a jsem znovu těhotná.

Jak se zbavím strachu, že se to znovu zopakuje?

Děkuji

Hezký den,

děkuji za důvěru, se kterou se na mě obracíte. A moc mě mrzí, že jste prožila opakovanou ztrátu.

Je přirozené, že se bojíte o osud nového těhotenství. Ale strach opravdu miminku neprospívá, je pro něj spíš důležitá psychická pohoda maminky. Vím, že se to lehko řekne a hůř dělá.

První krok ke zlepšení jste už udělala, protože si svoje obavy uvědomujete. Můžete s nimi tedy začít pracovat. Zkuste se na situaci podívat z odstupu a zeptat se sama sebe, co se změní nebo zlepší, když se budete bát. Když si budete v představách opakovat předchozí neúspěchy. Když prožijete několik měsíců v neustálém strachu. Co asi bude v tu chvíli Vaše miminko cítít? Jakou budete mít náladu Vy a co se tím pádem přenese na miminko?

Naopak zkuste každý den vědomě prožívat radost z toho, že k vám miminko přišlo. Že se na něj můžete těšit a plánovat si společnou budoucnost. Posílat mu do bříška lásku a naučit se s ním komunikovat, udělat si společné hezké chvilky během dne, třeba při poslechu Vaší oblíbené hudby nebo během procházky do přírody. Můžete zkusit i různé relaxační techniky nebo vizualizace. Když budete chtít konkrétní doporučení, ozvěte se mi na e-mail.

Protože nezapomeňte na to, že Vy sama jste ta, kdo dokáže ovlivnit, jak své těhotenství prožijete. I přes bolestné zkušenosti nemusíte být v roli oběti, ale naopak v roli tvůrce. Vy máte tu moc a sílu myslet pozitivně, užívat si společný čas s miminkem a vytvářet tak svoji novou realitu.

Každé těhotenství je jiné, a proto Vám posílám víru a naději v to, že brzy budete mít u sebe zdravé miminko. 💗

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz