Šestinedělí. Co mužu očekávat a jak se na něj připravit?

Zodpovězené
24. srp 2020

Dobrý den,

blíží se mi termín porodu a začínám být trochu nervózní, cítím se nejistě, jestli všechno zvládnu a uvědomuji si, že to bude velká změna.
Péče o miminko, šestinedělí, ale taky, že vlivem porodu, se dostaví změny i u mě.

Co můžu očekávat?

Jak se připravit na šestinedělí?

Děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den,

děkuji za hezkou otázku. Je přirozené, že se cítíte nejistě, porodem všechno teprve začíná a moc mě těší, že se chcete na šestinedělí připravit.
I když určitě nejde všechno přesně do puntíku naplánovat, spoustu věcí, které Vám můžou ušetřit práci a starosti, si můžete připravit předem.
Zkuste promyslet organizaci praktických věcí - kdo Vám může po porodu doma pomoci v domácnosti, kdo může uvařit, nebo jaká je možnost dovozu jídla, kdo se postará o prádlo, kdo třeba bude venčit psa, domluvit a rozdělit si úkoly můžete už nyní.
Pokud chcete kojit svoje miminko, pamatujte na to již při plánu porodu a snažte se zajistit co nejvíce (ideálně ihned po porodu a v podstatě pořád) kontaktu s miminkem kůži na kůži. Můžete si už teď připravit kontakt na laktační poradkyni, která Vám případně bude připravená pomoci. Pokud si nejste jistá, jestli chcete miminko nosit v šátku, můžete se třeba domluvit s kamarádkou o půjčení, nebo si opět jen připravit kontakt na později. Doporučuji prostě vytvořit si už nyní síť všech možných pomocných kontaktů, ať už v rámci rodiny, kamarádek, sousedek, nebo si můžete najít podpůrnou skupinu maminek nebo poporodní dulu.
Pro svoji pohodu a urychlení hojení si můžete připravit bylinky na vaginální napářku, bylinky a zelený jíl na hojení poporodního poranění, vůně a Bachovy esence Vám zase můžou pomoci se zklidněním emocí.
To všechno má směřovat hlavně k tomu, abyste si opravdu dopřála dostatek času k odpočinku po porodu - Vaším hlavním úkolem je zamilovávat se do miminka a všechno ostatní můžete předat někomu jinému. A buďte na sebe vlídná, nemusí být všechno perfektní, ani Vy ne. Už teď jste ta nejlepší možná maminka pro Vaše dítě.
Jestli máte ještě možnost, opravdu velmi doporučuji některý z kurzů přípravy na kojení a šestinedělí, kde se dozvíte spoustu praktických informací a můžete si třeba vyzkoušet i manipulaci a nošení miminka.

Přeji Vám krásný den,
Monika Suchánková Seidlová
www.podula.cz