3 ztráty miminka během 1 roku. Má cenu zkoušet to dál přirozeně?

Zodpovězené
13. říj 2023

Dobrý den, pane doktore,

v roce 2016 se nám narodil zdravý syn. Od loňského léta si s manželem přejeme další dítě. Je mi 35 let.

Srpen 2022 se zadařilo, ale skončilo to spontánním potratem.
Prosinec 2022 zadařilo se znovu, ale skončilo to tubárním abortem - bez operace.
Červen 2023 opět se zadařilo, bohužel ve 12. týdnu se zjistilo, že miminko má vrozené vývojové vady a muselo být těhotenství uměle ukončeno.

Nyní máme žádanku na genetickou konzultaci + čekáme na genetiku embrya z toho posledního těhotenství. V případě, že se na genetice nezjistí, že bychom byli nosiči vadného genu - má cenu to zkoušet ještě přirozeně?

Nebo myslíte, že je to ztráta času a je na čase zkusit IVF?

Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud Vám vyjde genetika negativní, tak bych se snažil dál přirozeně, pokud by se něco našlo, bylo by lepší IVF s provedením genetického preimplantačního vyšetření PGT-M.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz