Estrofem. Je tato léčba správná? Užívat jej?

Zodpovězené
4. kvě 2021

Dobrý den, pane doktore,

měla bych takový dotaz, je mi 29 let a s přítelem se už od listopadu snažíme o miminko. 3,5 roku jsem brala HA Minisiston, po vysazení téměř nulová menstruace, vždy jen jeden den, a to jen špinění, pak nic.

Před očekávanou MS vždy zvracím, trpím migrénou a bolestmi zad, jsem takřka nepoužitelná. Hned v lednu jsem na to upozornila svého gynekologa a ten mi pouze řekl, že se mi to srovná, že to je kvůli HA, a že to je normalni. Teď v dubnu jsem byla znovu u svého gynekologa s tím samým problémem a že se snažíme neúspěšně o miminko (už mám 9letou dceru). Napsal mi tedy estrofem, mám brát 21 dní, a pak na injekci... Po přečtení příbalového letáku jsem se fakt zděsila.

Chtěla bych se zeptat, zda tato léčba je správná... Četla jsem, že tyto prášky brání ovulaci...

Moc děkuji za případnou odpověď či rad, zda je vůbec brát.

Dobrý den,

Estrofem se používá jako tzv. Substituční léčba - nahrazuje funkci Vašich vaječníků a k otěhotnění Vám dle mého názoru nepomůže, jen by Vám měly přijít silnější menzes.

MUDr. Štěpán Machač, Ph.D.
vedoucí lékař IVF Clinic Olomouc
www.ivfclinic.cz