Omezení kontaktu otce s dítětem. Co dělat v takovém případě?

Zodpovězené
13. dub 2024

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak bojovat proti "vymývání" mozku dítěte jeho otcem, který je z rozvedené rodiny, platí alimenty a dítě má na zábavu.

Vídá se s dítětem každých 14 dní o víkendu a pravidelně každou středu. Bohužel začal učit dítě lhát a podvádět a ještě ho v tom kryje, takže to vypadá, že dítě má u táty zábavu a u mámy povinnosti, školu a jiné věci a na zábavu jí nestačí ani peníze ani čas.

Jednoduše řečeno pokaždé, když se dítě vrátí domů od otce, tak je mimo provoz, neposlouchá a i přes zákazy, má vždy vidinu toho, že pojede za svým tatínkem a ten mu vše povolí. Bohužel, co se týče školy a výchovy a osobní hygiena, tak ta u táty vůbec nefunguje. Ve stavu, kdy v pátek odjede k tátovi, tak v takovém stavu přijede v neděli (neumytý a smradlavý). Podle tatínka je to v pořádku, když to nedělá ani on, že to není nutné.

A takhle by se mohlo psát dokola. Docházejí nám nervy a nevíme, jak s tímhle bojovat. Domácí výchova, hygiena a škola, kterou má doma a táta to úplně bourá. Pak to dítě neví, kde je.

Moc děkuji za radu či názory.

Dobrý den,

jako první doporučuji zkusit s otcem dítěte mimosoudní dohodu a domluvu, jelikož se jedná o rodinněprávní spor a jde zde o nezletilé děti, doporučuji jako možný způsob řešení zvážit také rodinnou mediaci. Jedná se o mimosoudní prostředek řešení sporů za účasti třetí, nestranné osoby – mediátora, který se specializuje na rodinné spory. Mediátor zná platnou právní úpravu a pomůže vám najít shůdné řešení situace, se kterým by měly být spokojený obě strany. Mediátor si vyslechne názory obou zúčastněných stran a pokusí se Vás dovést k dohodě a shodě na tom, jak byste chtěli vést výchovu společného dítěte. Mediátora můžete dle lokality zkusit vyhledat např. zde - https://mediatori.justice.cz/MediatorPublic/Pub...

Pokud by se situaci z jakéhokoliv důvodu nepodařilo vyřešit smírnou cestou, pak bude nutné se obrátit s návrhem na soud. Z Vaší zprávy není jasné, zda již bylo soudně rozhodováno o styku otce s nezletilým, nebo ne. Nicméně, v obou případech je možné podat soudu nový návrh na určení rozsahu styku s nezletilým dítětem, případně návrh na změnu rozsahu styku otce s nezletilým. V tomto návrhu vylíčíte, proč máte za to, že styk otce s nezletilým v aktuálním rozsahu není v nejlepším zájmu dítěte – tedy to, že dítě nemá u otce pravidelnou hygienu, neplní si své povinnosti, otec jej učí lhát atd. Soud má pravomoc přesně stanovit rozsah styku, a to včetně konkrétních termínů. Můžete tedy soud navrhnout, aby styk omezil na menší rozsah, případně, aby se jednalo vždy pouze o pobyt přes den, bez přenocování. Soud na základě předloženého návrhu zahájí řízení, během něhož si zajistí veškeré nutné podklady, včetně důkazů, k tomu, aby mohl nestranně rozhodnout, a případně vyhovět Vašemu návrhu. Soud si může vyžádat např. psychologický posudek, vyjádření ze školy/ školky apod. Vše se dozvíte v průběhu soudního procesu.

V této souvislosti doporučuji kontaktovat advokáta se specializací na rodinné právo, který Vám pomůže návrh formulovat a podat soudu.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44