Na jaké příspěvky bych měla nárok?

Zodpovězené
30. lis 2022

Krásný den,

chtěla bych Vás poprosit, jestli byste mi poradila ohledně příspěvků, na které budu mít nárok a o které můžu žádat.

Jsem zaměstnaná přes 2 roky, do toho jsem ještě studovala, 1. září mi skončila smlouva na dobu určitou, nárok na PPM mám, již jsem zažádala. Od července jsem kvůli těhotenství na neschopence, tzn. že jsem průměrně dostávala 16 tisíc měsíčně.

Chtěla bych se zeptat, jak je to popř. s porodným, příspěvky na dítě, bydlení a jinými příspěvky. Jsem svobodná maminka.

Velmi Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Markéta

Hezký den,

ve Vašem případě přichází v úvahu dávky státní sociální podpory - porodné, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek (po dobrání PPM) a dávky hmotné nouze - příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení.

Všechny výše uvedené dávky jsou vázané na posouzení příjmů společně posuzovaných osob (vyjma rodičovského příspěvku).

Při posuzování příjmů společně posuzovaných osob bude brán zřetel i na otce dítěte, v případě, že s ním nežijete, bude zapotřebí ho vyloučit z okruhu společně posuzovaných osob (v případě dávek SSP - porodné a přídavek na dítě).

Příspěvek na bydlení - neuvádíte formu bydlení, nejsem Vám tedy schopna poradit více.
Dávky hmotné nouze - vzhledem k výši Vaší nemocenské se obávám, že na tyto dávky nárok mít nebudete. Jestliže sdílíte domácnost pouze Vy a Vaše dítě, je částka živobytí momentálně stanovena na 6 610 Kč.

V případě, že byste chtěla poradit více konkrétněji, napište mi, prosím, více informací. 🙂

Bc. Adéla Cachová
sociální pracovnice