luthien.k
12. črc 2012

Inspirace k ozdravení jídelníčku 🙂

Řadu z níže uvedených kroků jsem v uplynulých letech a měsících pro svou rodinu podnikla a ještě mě další čekají 🙂)
Místo cukru používat alternativy – med (ne pro atopiky), obilné slady (Sladěnka), agávový sirup, javorový sirup, stévie, do dezertů namočené a rozmixované sušené bio ovoce, v nejhorším případě třtinový cukr.
Pozn.: Bílý cukr je z mnoha důvodů velmi nevhodná potravina, považuji ho asi za největší zlo v našich jídelníčcích.
Méně solit, používat nerafinovanou mořskou sůl.
Zařadit do jídelníčku více zeleniny, a to jak syrovou, tak vařenou - upravovat ji šetrně (na páře, blanšírováním) s heslem alespoň tolik zeleniny v hlavním jídle, kolik je bílkoviny a přílohy.
Zařadit do jídelníčku kvašenou zeleninu a další fermentované potraviny (pravou sójovou omáčku, kvalitní jogurty v bio kvalitě, a to i kozí a ovčí atd.) – pozor u atopiků, tam je třeba opatrnosti, kvašené potraviny jsou velkým zdrojem histaminu.
Vyhýbat se jakýmkoli průmyslově zpracovaným potravinám, dávat přednost těm, co jsou nejblíže původní surovině (místo instantní kaše kaši z vloček nebo celých zrn, místo vývaru z kostky poctivý domácí vývar…).
Omezit konzumaci mléčných výrobků, co do stravitelnosti a složení jsou nejvýhodnější ty zakysané (neslazené) a tvrdé sýry. Alergici na BKM a atopici ve fázi testování samozřejmě ani to ne.
Bílou mouku nahradit celozrnnou, péct si vlastní pečivo (domácí pekárna je bezva vynález). Totéž platí pro rýži, těstoviny…
Zařadit do jídelníčku čerstvě vylisované ovocné a zeleninové šťávy (nejlépe kombinované).
Vyřadit z jídelníčku zcela rafinované a ztužené tuky, včetně margarínů, nahradit za studena lisovanými oleji (vždy přidávanými až do hotového jídla), na tepelnou úpravu používat pouze sádlo (vepřové, husí, kachní…) nebo kokosový olej.
Omezit konzumaci masa, maximálně omezit konzumaci uzenin. Raději menší porci kvalitního masa nejlépe v bio kvalitě než velkou porci nekvalitního.
Preferovat bio produkty nebo alespoň takové od důvěryhodných dodavatelů (to se kvůli finanční zátěži daří asi nejhůře…).
Zařadit více luštěnin v různých úpravách, vždy i s celozrnnou obilovinou nebo malým kouskem masa či vejce. Zařadit méně tradiční (pseudo)obiloviny, jako je quinoa, amarant, jáhly…
Vyhýbat se průmyslově zpracované sóje, preferovat tradiční produkty z ní (tempeh, tofu, miso, natto, sójová omáčka). Alergici na sóju či atopici ve fázi testování samozřejmě bez sóji.
Nepoužívat potraviny s obsahem aspartamu, glutamátu a dalších škodlivých (a zbytečných) látek.
Zařadit více potravin s omega 3 nenasycenými kyselinami (drcené lněné semínko, ryby a rybí olej, pupalkový olej…).
Určitě jsem na něco ještě zapomněla, ale jistě mě někdo doplní a napíše další poznatky a postřehy 🙂 Podotýkám, že nevyznávám žádný „výživový směr“, ale beru si z těch, co existují, co mi připadá dobré 🙂

Ještě bych chtěla poděkovat kamarádce Hance za to, že je mi světem zdravější stravy skvělým průvodcem 🙂

Ještě přidám pár oblíbených stránek, kam chodím pro inspiraci:

http://www.nulajedna.cz/boo/home.html

http://www.jimejinak.cz/

http://www.varimezdrave.cz/

http://zivakultura.cz/category/recepty/

Víc náhodně, co zrovna potřebuju 🙂

Ahoj, souhlas 🙂 Měla bych dva dotazy 🙂 Kde kupuješ stevii? A druhý - jsme omáčková rodina a zahušťování bílou moukou mi dost vadí - čím se dá nahradit, aby to bylo aspoň trošku zdravější? Samozřejmě je nemáme každý den, ale syn je rád a nemá rád suchý jídlo a zeleninu mu mixuju do těch omáček, ale pořád je potřeba tomu dát formu 🙂 A já teď na bkm dietě, takže zak.smetana je taky pasé...

12. črc 2012

Omáčky jedině rozmixovanou zeleninou, dávám jí prostě hodně, výjimečně rýžovou hladkou moukou. Stévie je nejlepší asi tato, že je bez přídavných látek http://www.lekarna.cz/stevia-kapky-bio-50ml/
Ségra teď má vypěstovanou, tak chci zkusit sušené drcené listy, ale já používám víc, co je lépe dostupné i bez objednání, čili agávový sirup a obilné slady.
Smetana existuje obilná, rýžová, ovesná, mandlová... (zdravá výživa). To mě zaujalo na židovském stravování, že nikdy nepoužívají víc živočišných produktů v jednom jídle, čili když mají maso s omáčkou, dávají také rostlinné smetany na zjemnění...

13. črc 2012

@verbalinka Zkus zahustit varenou a rozmixovanou bramborou, treba u gulase to je vyborny. Celozrna spaldova mouka to taky zvladne, akorat mas v bile omacce videt zrnicka.

13. črc 2012

@luthien.k Oh, dekuji ... 🙂

13. črc 2012

@luthien.k
@josefka
děkuju za rady 😉 O stévii jsem právě četla a chtěla bych jí zkusit. Ta hora cukru v bublanině je hrozivá (a to dávám míň). A ty omáčky zkusím a snad dneska dojdu i do zdravé výživy. Ještě jednou děkuju 🙂

13. črc 2012

@verbalinka Ja do buchet a kolacu davam max 30g trtinoveho cukru ( lepe se chova testo). Stevie se mi uplne neosvedcila, prave z toho duvodu, ze se to s cukrem lepe chova ...

13. črc 2012

@josefka je mi jasný, že stevií nenahradím celý cukr, ale aspoň polovinu bych mohla odebrat 🙂

13. črc 2012

@luthien.k mohu místo třtinového cukru používat hroznový? Je to snad menší zlo,ne? Alespoň do těch buchet🙂 a pak si dát pár kapek citrovitalu🙂
ty omáčky zkusím,sfrnknu do zdr.výživy:-) díky za článek

13. črc 2012

@lusyy já myslím, že to by líp odpověděla @josefka, já hroznový cukr nepoužívám. Díky za reakci 🙂

14. črc 2012

Prosím, tu stevii mohou i děti? (od kolika?) a může se normálně při kojení? V jaké formě je nejlepší? - čerstvá rostlinka, prášek, tabletky? Děkuji..

16. črc 2012

@evicka333 , to jsem zatím nestudovala, já ji dětem nedávám a jak je zřejmě nejjednodušší použití jsem dávala odkaz výše, na tekutou formu 😉 Nevidím důvod ji nepoužívat při kojení.

16. črc 2012

Začni psát komentář...

Odešli