Borelioza

Borelioza nebo také lymská borelioza je onemocnění, které přenáší zvířata - nejčastěji klíšťata a jiný krev sající hmyz - na člověka a v případě neléčení postihuje hned několik systémů lidského organismu, a to klouby, kůži, nervovou soustavu a srdce. Stále častější výskyt této nemoci je připisován hlavně globálnímu oteplování, které má za následek mírnější zimy bez tuhých mrazů, což způsobuje přežití většího množství klíšťat a jiných přenašečů.

Přisátí a odstranění klíštěte

Za touto nemocí stojí pohyblivá bakterie Borrelia burgdorferi, která je jejím původcem. Do lidského těla se tato bakterie dostává vškrábáním výkalů nebo kousků rozdrceného klíštěte do těla, či kousnutím a přisátím klíštěte. Vytvoří se červená skvrna s blednoucím středem v okolí kousnutí klíštětem a celkově toto onemocnění trvá poměrně dlouhou dobu, tj. i několik let. Přisátím nakaženého klíštěte dojde k nákaze člověka u 30% lidí a u 5-10% se dále rozvinou i příznaky boreliozy. Je důležité klíště z místa přisátí co nejdříve odstranit, protože spolehlivý čas pro dostatečný přenos borélií je 48 hodin, ale i po 24 hodinách je přenos možný. Doba přisátí tedy v tomto případě hraje velmi důležitou roli z hlediska nákazy.
Borelioza - klíště

Rozhodně není jedno, jak je klíště z těla (z kůže) vytaženo. Více o tom, jak správně klíště odstranit, se dočtete v hlavním článku: Jak vytáhnout klíště1.

Příznaky boreliozy a její stádia

První stádium boreliozy a její příznaky

V prvním stádiu nemoci po inkubační době, která trvá od 14 do 23 dnů, vzniká červená, nebolestivá skvrna na kůži, o velikosti asi 5 cm a všeobecně jsou projevy nemoci mírné, takže mu nakažený nevěnuje až takovou pozornost. V průběhu dalších dnů se mohou skvrny objevit na jiném místě na těle a mohou být i menší velikosti.

  • červený okrouhlý flíček v místě přisátí klíštětem, v centru vybledlý
  • zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy5, bolesti svalů a zad3, nevolnost8 a zduření lymfatických uzlin

Léčba a komplikace v prvním stádiu

  • v tomto stádiu je infekce snadno léčitelná vhodnými antibiotiky1
  • problémem tohoto stádia je neobjevování se skvrn na kůži, tzn., že se infekce šíří v těle skrytě a pacient ani netuší, že je nemocí již nakažen

Druhé stádium boreliozy a její příznaky

Ve druhém stádiu infekce dochází až k postižení CNS (centrální nervové soustavy) a zde se už hovoří o neuroborelioze. Člověk má ale pocit jako při viróze, tj. teplota, bolesti zad3, zátylku, bolest svalů a kloubů, apod. Rozdíl je ale v tom, že nepřijde žádná rýma9 ani kašel11.
Borelioza

  • nehnisavý zánět mozkových blan
  • zánět nervových kořenů
  • obrna lícního nervu
  • zánět optického nervu, který se v tomto mylně připisuje roztroušené skleróze
  • poruchy srdečního rytmu projevující se bušením srdce
  • problémy se střevy a nebo s močových měchýřem7
  • bolest zad, bolest mezi lopatkami, pocity mravenčení v končetinách, změna kožní citlivosti, pálení a záškuby svalů
  • zarudlé zduření na šourku, bradavkách a nebo ušních lalůčcích
  • bolesti a otoky kloubů
  • zvýšená teplota a horečka
  • velká únava
  • závratě a bolesti hlavy

Léčba a komplikace v druhém stádiu

  • Je-li infekce pomocí krevních testů odhalena v tomto stádiu hned v jeho počátku, kdy není ještě napadena CNS, je stále možné zahájit léčbu antibiotiky, protože infekce nenapadala imunitní systém lidského těla.
  • Když se borelióza rozšíří borelioza do těla v takové míře, že si s ní imunitní systém a ani případná předchozí léčba neporadili, je léčba zdlouhavější a musí být správná, aby se nemoc dostala pod kontrolu.
  • V případě neléčení, zanedbání a nepozorování příznaků druhého stádia nemoci dojde k nezvratnému poškození mozku, kloubů, nervů a imunitního systému.

Třetí stádium boreliozy a její příznaky

Třetí fáze nemoci může nastat až několik měsíců, či let od nakažení. Nemoc se v tomto stádiu projevuje jako roztroušená skleróza a nebo zánět mozkových blan. Tělo se nedokáže a neumí bránit trvalé nákaze. Dochází k trvalému poškození nervů, poruchám soustředění, nefunkční krátkodobé paměti a ztráty orientace v prostoru. Více o roztroušené skleróze se dočtete v samostatném článku: Roztroušená skleróza1.
Bolest kloubů při borelióze

  • záněty kůže, kloubů a zánět mozku, míchy, srdce, nebo oka
  • bolestivý krk a zvětšené uzliny
  • pískot v uších, motání se v hlavě
  • bolest páteře a kloubů, popř. i výrůstky na kloubech
  • chronická únava způsobena chronickým únavovým syndromem, který borelioza vyvolává

Video: Popis a léčba onemocnění, část 1

Video: Popis a léčba onemocnění, část 2

Klasická léčba boreliozy

Klasickou léčbou v boji proti borelioze1 v počátečním stádiu jsou antibiotika, předepisována zpravidla na 3 týdny, díky kterým se předejde chronickým potížím a zabrání se přestupu do vyšších stádií infekce. Antibiotika účinná v léčbě časné fáze jsou:

  • doxycyklin
  • amoxicilin
  • sumamed
  • erytromycin
  • ceftriaxon

V dalších stádiích nemoci se už mohou podávat takové léky jako jsou například kortikosteroidy nebo imunosupresiva, což jsou látky tlumící imunitní reakce organismu.

V současnosti neexistuje žádný test, který by pacientovi zcela jednoznačně potvrdil, že jsou jeho zdravotní obtíže způsobeny právě boreliozou nebo se z boreliozy vyléčil.

Přírodní a doplňková léčba boreliozy

Je důležité zaměřit se jak na stravu, která by měla obsahovat dostatek česneku k posílení imunity, dále včelí pyl a nebo mateří kašičku. Vhodné jsou i ryby v případě bolesti kloubů a nebo lněný olej. Zařadit do jídelníčku by pacient nemocný boreliozou měl i zelené nápoje, což jsou tekutiny podporující detoxikaci organismu.
Léčba spirulinou

Z přírodních produktů a vitamínů jsou nejznámější VM formula vitamíny na imunitu, pupalkový olej, řasy chlorella, Renol sirup na klouby a Artrin bylinný krém na klouby, Koenzym Q10 na potíže se srdcem, Ginkgo biloba na nervové potíže a poruchy sluchu, či zvonění, pískání v uších, Gemoterapie obsajující výtažky z rostlinných pupenů účinné při doléčení boreliozy.

Stejně jako v každé jiné léčbě antibiotiky je vhodné po dokončení užívání antibiotik začít užívat probiotika6, která obnoví střevní mikroflóru poničenou léčbou antibiotiky.

Očkování proti borelioze

Vynalézt vakcinaci na boreliozu2 je předmětem zkoumání vědců a specialistů několika farmaceutických firem a univerzitních týmů. Zatím tedy žádná vakcinace neexistuje.

Borelioza u dětí

V prvním stádiu nemoci bývá u děti obvyklé zduření příslušných mízních uzlin. V případě druhého stádia, kdy jde už o neuroboreliozu, která napadla centrální nervový systém dítěte, jsou příznaky typické nehnisavému zánětu mozkových blan a sice: bolest hlavy, zvracení, světloplachost, nervozita, brnění v rukou, nohou a nemožnost předklonit hlavu a dotknout se bradou hrudi.
Borelioza u dětí

Více o borelioze na modrykonik.cz:

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20071215185611/http://www.borelioza.cz/
  2. http://nemoci.vitalion.cz/lymska-borelioza/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Lymská_borelióza
  4. http://www.ordinace.cz/clanek/borelioza-nemoc-ktera-se-umi-schovavat-a-prevlekat/
  5. http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/medicina/neurologie-nemoci-vysetreni/borelioza-priznaky-lecb...
  6. http://www.uspesna-lecba.cz/lymska-borelioza/

Hodnocení a zkušenosti s boreliozou

Máš zkušenost s boreliozou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
jabluncanka  31. říj 2013

Vyrážka při borelioze

Správně jak píšete, při přítomnosti borelií v krvi se někdy vyrážka(erythema migrans) nemusí vůbec objevit. Otázkou ale zůstává, jestli jsou všichni PLDD ochotní test na borelie udělat v případě, že dítě mělo v sezóně klíště!? Z mé zkušenosti to tak opravdu není :(
1 člověk považuje za užitečné
kitinka76  30. říj 2013

Náš boj s boreliozou

Dcerce se na noze objevil flek, samý pupínek. Upozorňuji, že ŽÁDNÉ klíště neměla a boreliozu přenáší i komáři a jiná havěť!!
Tvar měl sice typický pro borelku - červený okraj a světlý střed, ale díky těm pupínkům mě zprvu borelioza nenapadla. Takže jsme zamířili k dětskému doktorovi, který ji hned poznal. Pupínky byly z toho, že díky oslabené imunitě napadla kůži mykoza.

Malá se léčila tři týdny antibiotikama, testy z krve boreliozu mezitím prokázaly. Ta jde z krve poznat nejdříve po 2-3týdnech. Po přeléčení hladina borelií v krvi klesla a za tři měsíce šla znovu na testy. K našemu velkému překvapení se hodnoty výrazně zvýšily a musela podstoupit znovu léčbu antibiotiky. A situace se znovu opakovala za další tři měsíce a nakonec musela nastoupit na infekční do nemocnice. Za 14 dnů budeme vědět, jestli byla tentokrát léčba opravdu účinná. Bojujeme už rok a půl a stále nemáme vyhráno.

Moje rada pro všechny maminky je, pokud mělo vaše dítko v létě klíště, běžte na podzim preventivně na odběr krve. Někdy se flek nemusí vůbec objevit. Já sama jsem toho zářným příkladem. Na boreliozu u mě lékaři došli náhodou.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce