CAR a etika, embryo velmi špatné kvality

hani_na
15. pro 2021

Ahoj všem, nechtěla jsem se kamarádky (37) vyptávat na podrobnosti, ale vím, že aktuálně čeká na výsledek třetího pokusu IVF a psala mi, že šanci má mizivou. První pokus nevyšel, druhý ano, ale nakonec to byl zamlklý potrat. Vím, že má problém s vajíčky, má jich málo, jedno nebo dvě a nekvalitní. Opravdu jí v CAR po tom všem zavedou takhle nekvalitní embryo, protože to je prostě byznys s lidskou nadějí? Přijde mi to tedy na hranici etiky, ani jsem nevěděla, co jí na to napsat...

veritanas
15. pro 2021

@hani_na Popravdě se přiznám, že tam nevidím nic neetického. Řekla bych, že v prvé řadě se pokoušejí o to, aby měla své biologické dítě a až potom budou uvažovat o vajíčku od dárkyně. Kamarádkami též podstupuje a mají to tak nastavené, že se budou nejprve snažit o biologické dítě a až potom budou uvažovat o vajíčku od dárkyně. Ono IVF není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, ani s vajíčkem od dárkyně není nic jisté...ani medicína není všemocná, navíc pokud se něco kamarádce nezdá může vše konzultovat jinde, ale když ti lékař řekne, jak to je, i když to není příjemné, tak to není neetické.

hani_na
autor
15. pro 2021

@veritanas Myslela jsem to jinak, jde mi spíš o stranu toho centra, že jí takové embryo vůbec dali. Jestli tam vubec existuje možnost, že řeknou, že šance už není nebo dokud lidi platí, tak je nechají to zkoušet dál a dál, ačkoli už šance není

veritanas
15. pro 2021

@hani_na jo, takhle...tak určitě v tom jsou i peníze, co si budeme lhát, že jo..😭 ale může tam být i to, že stimulace k odběru ( na případné další pokusy) je náročná časově ( kámoška je bohužel starší a takže bojují o každý měsíc), ale i zdravotně. Jako mohe kámoška jede v hormonální skluzavce, říkala, že stimulace byla na tom všem nejhorší, takže i třeba proto. A víš jak se říká, naděje je vždycky... takže třeba zkoušejí, co jde. Ale přiznám se, že jsem se kámošky, co dělat gyndu nikdy neptala, kdy už je embryo příliš nekvalitní na transfer. Vždycky říkala, pokud se vyvíjí správným směrem, ale je to hodně obecné...

handulkak
15. pro 2021

@hani_na nám řekli, v jaké kvalitě jsou. Jestli jsou vhodná k zavedení. Jednou nebyla. Nechala jsem je zavést stejně. K ničemu nenutili. A hlavně nám dávají tedy i fotku vývoje.

danulka04
15. pro 2021

@hani_na Celý proces IVF a ke všemu už několikrát opakovaný je prostě náročný a zkouší se všechny možné i nemožné cesty. Pokud se embryo vyvíjí jak má, tak se transferuje. Proč by taky ne? To, že vajíčka nebo spermie nejsou v nějaké top kvalitě je hold tak a nedá se s tím nic moc dělat. Teda u spermií trošku jo, u vajíček ne a musí se pracovat s tím co je. Vždyť i když otěhotníte přirozeně, tak také nevíte jak kvalitní vajíčka a spermie máte.
A vývoj embryí se samozřejmě sleduje, jak se dělí, jak rostou, jestli mají v daný den odpovídající počet buněk atd. Takže dost pochybuju, že by kamarádce transferovali embryo, které by se nevyvíjelo tak jak má. Navíc pokud je u vývoje embrya nějaká chyba, tak se většinou vyvíjet přestane. Embrya, která dojdou do 3. – 5. dne a nevykazují nějaké vady se prostě transferují.
A nemyslím si, že by v tomto případě hrály roli peníze. Už jen proto, že nejvíc stojí ta laboratorní práce kolem oplodnění vajíčka a kultivace embrya. Takže provedení samotného transferu už CAR tolik nevytrhne.

meyryen
15. pro 2021

@hani_na Tak ono je jedno jestli se embryo zavede nebo nezavede, pojišťovna to bere jako provedeny pokus. V CAR se vždy dozví jaké kvality se embryo zavádí a jaká je šance na úspěch. Já si také nechala zavést ne příliš kvalitní embryo, ...pokud je tam nějaká byt minimální šance, tak je škoda ji nevyužit...a příroda občas umí i zázraky ...

zuzekk
15. pro 2021

Zrovna včera mě to po letech napadlo - první embryo mi zavadeli dvoudenní, asistovany hatching nám nikdo ani nenabidl. Vajíčka tenkrát byla snad dvě nebo tři, jedno embryo evidentně nic moc kvality. Tak mě zpětně cvrnklo, že jsme se o ne-kvalite ani nebavili..

europa00
26. led 2022

@hani_na ahojky tvoje kamarádka už má celkem věk a v tomto věku je ta ne opravdu vhodná genetika embryí protože opravdu 70 % už má vady chromozomu vzniklé pravé věkem ženy … za mě je veliký risk zavádět netestovane embrya a to mohou okem klidně vypadat jsko AAA kvalita přesto budou vadné některé vad neslučitelné se životem takže záhy potrat zamlkle nebo postižené dítě …. Takže za mě bych šla do genetiky a zaváděla pouze životaschopné embryo. Další možnost je datované vajíčko treva od 20 létě dárkyně tam už genetika není nutná