Ignorovanie jedného dieťaťa po narodení druhého

31. jan 2024

Ahojte, som tri týždne po pôrode a mám staršiu 3 ročnú dcéru, muž je momentálne pracovne preč, staršia dcéra je doma lebo zo škôlky už dva krát doniesla chorobu, ktorú chytila aj mladšia. Moji rodičia ešte obaja pracujú a bývajú cca 50 km od nás ale cez víkend chodia za deťmi. Svokra býva bližšie, je doma nepracuje, sama sa stále ponúka že príde pomôcť, chce pomáhať a tak. Lenže ona chce pomáhať iba s novorodenecom, poprosila som ju či by strašiu nezobrala niekde na ihrisko, do herne alebo tak proste poriadne sa vyblázniť keďže ja už toľko a ňou teraz nechodím po ihriskách, to odmietla že ona bude s malou, aby ste si nemysleli dala som svokre mladšiu aj kočikovať aj všetko ale naozaj nepotrebujem aby ju brala na tri hodiny kočikovať ako ona chce, jasne dám jej ju ale nie stále a na tri hodiny, pritom je to jediná forma pomoci ktorú svokra ponúka, minule prišla s tým že ona bude sedieť pri bábätku a ja si môžem upratovať a starať sa o staršiu. Ja chápem že sa tešila na bábätko ale mne by naozaj pomohlo keby sa trochu venovala aj staršej, svokra akoby o ňu stratili záujem aj keď dcéra za ňou chodí tak stále ju posiela prec štýlom "teraz som s bábätkom" "tebe som sa venovala keď si bola takáto, teraz sa budem venovať jej". Nechce ju zobrať na ihrisko ani nikde, vlastne jej pomoc spočiva len v tom že ona bude sedieť a pozerať sa ako bábätko spi alebo chce kočikovať a druhé dieťa neexistuje, ani ich nechce zobrať spolu na prechádzku. Kým bola dcéra jedináčik tak svokra nemala problém s takýmito vecami, brala ju všade. Keď jej to poviem ja alebo muž tak len my to tak vidíme a vôbec to tak nieje
Máte nejaké skúsenosti? Brala to niekoho svokra/mama podobne? Ako to dopadlo?

anjelicek26
31. jan 2024

Ono na druhej strane starsia dcerka prisla komplet o tvoju pozornost kvoli babatku, keby s nou sla mama na ihrisko a venovala sa len jej, kym je doma babka, bolo by to fajn...pretoze to babatko si to pamatat nebude, starsia dcerka ano... trojrocne dieta je narocne ustriehnut pre starsieho cloveka, aj toto ber ako aspekt, preco s nou mozno nechce ist von...

autor
31. jan 2024

@anjelicek26 chodím s ňou aj ja, no už s ňou nemôžem ísť na tri štyri hodiny niekde.
Písala som to aj v príspevku, odteraz s ňou chodila bez problémov aj na celý deň takže toto nebude dôvod

sheila121
31. jan 2024

Buď rada, že aspoň nejaká pomoc. Keď nechce babka ísť so staršou chod ty. Jedna nechce, druhá nemoze, a dieťa čo? Keď odmietne ku vám chodiť celkovo tak staršie dieťa sa už vôbec nedostane von.

anjelicek26
31. jan 2024

Tak ale babatko ma tri tyzdne, si len nieco cez dva tyzdne doma s porodnice, daj tomu cas... pochybujem, ze to babka robi narocky alebo tvoje starsie dieta odrazu neexistuje...

autor
31. jan 2024

@sheila121 ja nikde nepíšem že nechodíme von, chodím ale ako pomoc naozaj nepotrebujem že sa príde pozerať na bábätko a sedí 2 hodiny v spálni a pozerá sa ako spí
@anjelicek26 nehovorím že to robí náročky, ale reálne sa jej dokáže venovať len keď kojim a zrazu odmieta všetky aktivity takže mi je to divné

sheila121
31. jan 2024

No veď za tie dve hodiny sa povenujes staršej.

anjelicek26
31. jan 2024

Ono je mozne, ze nepotrebujes, aby pozerala dve hodiny na spiaceho novorodenca 😂😍 Ale predstav si samu seba o nejakych 25 rokov...budes taka ista... ja rodim o dva mesiace a tiez budem na neho hodiny len tak cumiet a rozplyvat sa, aky je dokonaly 😅

autor
31. jan 2024

@anjelicek26 ako som písala chápem že sa teší na novorodenca, ale vidí to aj staršia dcéra nieje slepá že zrazu sa s ňou babka nehrá, stále chce "pomáhať" a teda áno ako píše
@sheila121 za tie dve hodiny sa môžem venovať staršej, ide mi o to aby išla do tej herne alebo vnútorné ihrisko kde sa do dvoch hodín nemáme šancu zmestiť
Za ten čas kým dieťa spí sa snažím varím a upratovať a venovať staršej, niekedy ju to baví niekedy menej, proste by mi pomohlo keby ju raz za čas vezme von a netvári sa zrazu že máme len jedno dieťa lebo ako hovorím aj keď staršia príde za ňou pošle ju preč lebo sa teraz pozerá na bábätko a venuje sa jemu

sheila121
31. jan 2024

Nemôžeš od nej ale čakať niečo, čo chces ty. Ja by som bola rada, že aspoň mám čas venovať sa druhému dieťaťu a porobiť si čo sa dá. Ber to tak, že keby jej není robíš si všetko sama.

domka222
31. jan 2024

Za dve hodiny sa nestihne vyhrať? Tak radšej s ňou nepôjdeš vôbec keby babka strážila mladšie, ako by si mala ísť na kratší čas?

dankabetka
31. jan 2024

ahoj, ja mam rovnaky nazor ako zienky predomnou. Uprimne : je skvele, ze chce postrazit miminko a ty mas napriklad tie 2 hodiny len pre starsiu, ( mala doteraz vsetok tvoj cas a odrazu sa musi delit a moze zacat ziarlit na miminko, to asi nechce ziadna mama). Ja som sice takuto pomoc nemala ( sme daleko) ale napriklad drzali sme rezim starsieho syna, ked prislo miminko, aby on nemal pocit, ze je o nieco ukrateny( a bolo to sakra narocne, mimi som mala skoro stale v nosici.... aby som bola mobilna). Svokra je mozno aj ocarena novorodencom a postupne ju to prejde 😉 , ja by som nedramatizovala a prijala akukolvek formu pomoci ( ale to som ja, sme daleko a ak nahodou niekto chcel moct, prijala som cokolvek).

autor
31. jan 2024

@domka222 polhodina cesty tam a polhodina späť kým sa zaparkuje a prejde k herní ihrisku minimálne 10 minút ostáva necelá hodina
Bože ja nehovorím že s ňou nikde nechodím, chodím na ihrisko u nás malé, hovorím o poriadnom vybití energie niekde inde ako sme chodili
Svokra je ochotná zostať s maldšou len keď spí takže neprichádza do úvahy ísť na dlhšie alebo byť ďaleko

autor
31. jan 2024

@dankabetka nedramatizujem ale mne to proste nepomáha, s novorodenecom nieje robota kým spi ideme na vychádzku všetky tri, doma navarim, upracem ale staršiu to už toľko nebaví, potrebuje ísť niekde mimo ako sme chodili a to sa proste momentálne so mnou nedá

zooeynka
31. jan 2024

Je to pre autorku taka polovicata pomoc, viac by uvitala keby babka poriesila 3 rocnu, ja autorku chapem. Ale tiez sa moze stat ze babka s pomocou skonci a nebude ani ta polovicata. Autorka radsej nemaj ocakavania od inych, ber pomoc aku ponuka a ver ze je to len docasne. Keby jej mimino vrestalo cely cas co budes s druhou dcerou prec, tak by si velmi rychlo rozmyslela toto neskodne babysittovanie pri novorodencovi ;)

salome123
31. jan 2024

pre nu je narocnejsie starat sa o 3 rocnu (predsalen sa moze rozbehnut, spadnut...), jednoducho netrufa si na nu. Riesili sme nieco podobne u nas doma.

autor
31. jan 2024

@salome123 doteraz s ňou chodila bežné písala som to v príspevku, brala si ju na noc na ihriská hocikde

autor
31. jan 2024

@zooeynka ja to chápem ale keď tu sedí tri hodiny a ešte sa opýta čo máme na obed tak je to pre mňa také no...fakt som tri týždne po pôrode a ona je tu v podstate ako návšteva ničoho sa nechytí ani len pozoruje

zooeynka
31. jan 2024

A keby si slusne nastojila? "Prisla som ti pomoct s babatkom. Vies co, pomoz mi so starsou, zober ju prosim ta von, ja sa zufalo potrebujem vyspat(uvarit, upratat, hocico), fakt mi pomoze ked pojdes s malou von, tu ma zbaleny ruksacik, moc ti dakujem." Na takuto prosbu ti povie nie?

januska12323
31. jan 2024

Zbal obidve deti, nalož aj s babkou do auta, choďte kam chceš so staršou, zaparkuj, menšie do kočiara a babka môže kočíkovať kým sa staršia hrá.

autor
31. jan 2024

@zooeynka naposledy keď som to skúsila som dostala monológ ako si musí dcéra zvykať že bábätko je prvoradé a že ona chodí kvôli bábätku ale teda môžem skúsiť zas aj keď nemyslím že sa niečo zmenilo

lenicka999
31. jan 2024

Tebe by naviac pomohlo keby sa svokra postarala o všetko naookolo (zabaviť staršiu dcéru, upratať, navariť) a aby si sa ty mohla starať len a len malú. Ale to sa svokre nepáči, tá by najradšej sama robila mamu malej a ty aby si upratala varila a obskakovala ju.
Chápem že sa malinkej teší, ale skús jej vysvetliť aké úkony by ti najviac pomohli. A ak nepochopí tak zníž frekvenciu jej návštev (povedz jej že si chceš užiť novú rodinku teraz sama a zžiť sa spolu). Sama by si si to ukočírovala doma oveľa lepšie, bez takej návštevy čo ťa stojí len nervy.

autor
31. jan 2024

@lenicka999 toto ja nikde nepíšem ja od nej nechcem aby varila a upratovala ja chcem len aby zabavila staršie dieťa kým mladšia spi ja si aj navarim aj upracem aj ideme spolu von len staršiu už toľko nebaví každý druhý deň variť a podobne mne by fakt pomohlo keby ju zobrala ako doteraz raz za čas na ihrisko, do mesta, do cukrárne
Jasne dám jej aj mladšiu aj do kočíka aj všetko ale nie za cenu ignoru staršej

jessica6
31. jan 2024

Ja ta uplne chapem..uz len ten pristup babky, ze teraz je prvorade babatko a nie starsia dcerka je nespravny resp. tak to videla ta starsia generacia. Ale kazdy rozhladeny clovek, ktory sa trochu zaujima o psychologicky aspekt vychovy musi vediet, ze nie babatko - ale starsie dieta je prvorade. Presne ako tu niekto pisal - ono si to bude pamatat, babatko nie. Takze tvoja svokra to ma pomylene a evidentne jej sucasna vychova nic nehovori, tak jej ju treba asi trosku ozrejmit. Pomoc k 3 tyzdnovemu novorodencovi ved to sa ani nehodi, a uz vobec nie ked sa nanho len pozera v spalni. Mna by urcite porazilo a nestala by som o taku pomoc.

maranta_leuconeura
31. jan 2024

Ma este len tri tyzdne... Vydrz dalsie tri a mozete chodit na tie ihriska spolu aj s babkou. Podla mna starsia sa nudi aj kvoli tomu, ze bola zvyknuta na program v skolke, teraz je zavreta doma.

autor
31. jan 2024

@jessica6 ďakujem za názor už som si pripadala ako nevďačná
@maranta_leuconeura áno nudí sa kvôli tomu ale za tri týždne už mala mladšia zápal pľúc lebo staršia bola dva krát chorá zo škôlky...neplánujem stále mať chorého novorodenca
Ale to nič nemení na tom že zrazu ignoruje staršiu a pochybujem že sa to zmení

petronellla87
31. jan 2024

My tiež čoskoro budeme štyria ale teda keby mi príde svokra alebo aj moja mama TRI TYZDNE!!! po pôrode "pomôcť" tak že ona sa bude pozerať na novorodenca a ja si mám zatiaľ upratať a uvariť tak by ma asi j*blo😁🙈 autorka najlepšie je od nikoho nic nečakať a spoľahnúť sa len sama na seba a na muža

autor
31. jan 2024

@petronellla87 ako som aj písala ja som pomoc nechcela ona sa ponúkala sama takže som nechcela byť tá hnusná čo ju odmietne

enoula
31. jan 2024

Starsia vsetko vnima. Mozno nepotrebuje s tebou byt uz 3-5-7 v kuse, ona bude šťastná aj za 20min casu len a len s tebou, hoci budes len pri nej sedieť a pozerat ako sa hra, neodbiehat k mladsej. Potrebuje mat svoj cas s tebou, o to viac ked vidi, ze vsetci ( babka) sa taha k inemu a nie k nej
Ona všetko absorbuje a podla svojho si to sklada... Nech yo neskor niekde inde nevybuchne. Vysvetluj jej to, ona pochopi. S 2 deťmi je to tazke. Babka asi bude vždy inklinovat k 1 viac ako k 2. Moze sa to meniť samozrejme

danica2711
31. jan 2024

nechápem, kde je problém... veď nechaj svokru sedieť pri bábätku a venuj sa staršej, aj tak má tvoja pozornosť pre ňu väčší význam a hodnotu ako babkina, ty si pre ňu predsa dôležitejšia. Všetci budú spokojní, babka sa do sýtosti načumí na bábätko a vy dve si užijete spoločný čas čo najlepšie (pravda, pokiaľ netrváš na modeli, ktorý si si zjavne na začiatku predstavovala - svokra von so staršou, ty doma s bábätkom)

autor
31. jan 2024

@enoula ale ja s ňou bývam sama ide mi o to že sa doma nudí potrebuje sa ísť vybehať na tie tri štyri hodiny čo je nereálne ísť so mnou
@danica2711 ja nepotrebujem byť doma s bábätkom....... potrebujeme vybiť baterky staršiemu dieťaťu ktoré babka ignoruje a to dieťa to vníma.
Ja dám svokre aj kočík aj všetko ale existuje aj druhé dieťa