Pomohol vašim deťom výber nosných mandlí?

peta131
22. jan 2013

Synovi zistili nosnu mandlu, ktora mu aj robila dost problemy, maval stale obstrukcne zapaly priedusiek, sopliky...ale cim je starsi tym byva uz menej chory...len nas velky problem je, ze nevie vobec dychat nosom, dycha len pusinkou, ktoru ma stale otvorenu...riesime ci dat mandlu von alebo nie...na jednej strane pocuvam, ze vyber mandle urcite pomoze, ze nebude byvat tak casto chory a nauci sa dychat nosom, na druhej strane, ze vyberom nic nevyriesime....rada by som vedela nazor maminiek, ktore dali svojim detom vybrat nosne mandle, ci to vasim detickam pomohlo alebo nie...

ivik9
22. jan 2013

dobra tema, to by aj mna zaujimalo, tiez mame podobny problem

lubina
22. jan 2013

Aj nas posiela teraz nasa Dr na krcne pozriet mandlu, ale neviem ci by to pomohlo. Moja mama mi hovorila, ze ked som bola dieta, tak mi vybrali mandlu, ale chora som byvala stale.......tak neviem, ci tam mam vobec ist lebo si nie som ista, ci by som jej ju dala vyberat.....uvidime, co napisu maminy, co dali detom mandlu vybrat

andrejka1974
22. jan 2013

ahoj tak nosnu mandlu vyberali mojim dvom detom , starsiemu synovi vyberali , ked mal asi 5 rokov teraz ma 13 bol casto chory v skolke, casto mal nadchu, zle spaval od vtedy ako mu ju vybrali nebol chory ani nepamatam a zacal velmi dobre a kludne spavat urcite mu to velmi pomohlo, dcerke vyberali ked mala rok a pol bola casto chora dychala ustami a tiez sa to velmi zlepsilo, chora byva velmi malo a naucila sa dychat nostekom , urcite to pomoze mojim detom to velmi pomohlo obom

lolis
22. jan 2013

my sme museli dať vybrať, lebo podla krčnej mal nos totálne upchatý, malý v noci chrápal, dýchal ústami, v nose mu to chrčalo..po odstránení, spí pokojne a dýcha nosom 🙂

carodejnica
22. jan 2013

Pomohol, keďže pomaly z každej nádchy bol zápal stredného ucha, odkedy je mandla vonku, nádche to nezabráni, ale ušká už posluchaju. 🙂

sisa2010
22. jan 2013

Ahoj peta 131 , ja mám synov dvojičky maju 4 preč a minuly rok som im dala vybrat obom mandle, mali podobné problémy,časté nádchy, jednen z nich dokonca od narodenia maval vkuse upchaty nostek a dýchal cez pusu vo dne aj v noci a to chrápanie ☹ . Odkedy sú mandle preč je to oveľa, oveľa 🙂 🙂 lepšie dokonca ten synček čo mal stále upchatý nos, už môže volne dýchať a nádchu má len zriedka a ked ju dostane tak trvá krátko 😉 .Tomu druhému to tiež pomohlo ale on je pravdepodobne alergik tak ako ja a musí brať lieky na alergiu a kortikoidy do nosa ináč je to oveľa fajn než to mám porovnať s tým ako to bolo pred tým. Preto vybratie mandlí vrelo odporúčam 🙂 🙂 🙂

babajaga
22. jan 2013

ahoj,nasmu vyberali,ked mal 3 roky...dovtedy to bolo trapenie,chrapal v noci ako stary dedo a stale soplil,zatekali hlieny....a ked bol chory,nosom nepretiahol nic...dychal ustami,kaslal,chrcal.........tiez sme vahali,ci dat vybrat...a dobre sme spravili...poznam vela deti,co im to pomohlo....samu seba si neviem predstavit,ked nemozes dychat nosom,ake je to zle,ked mas nadchu....tu niet co vahat.

sonalove
22. jan 2013

ahoj aj mojej dcérke výber nosných mandlí pomohol teraz bude mat 5r. ako 2,5 ročná nastúpila do školky, potom každý mesiac od novembra do februára mala trošku soplík, vysoké horúčky a následný zápal ucha - a každý krát ATB, 1x jej prepichovala uško krčná, potom nás poslala vo februári na výber nosných mandlí (po tom čo povedala že asi bacil je v mandliach, kde sa ATB nedostanú či čo), po výbere mandlí dcérka nebola ROK a pol chorá, žiadne horúčky, kašel, len slabý soplík, žiadne ATB!! ani zápal ucha.

lulana3
22. jan 2013

pomohlo,ale časom znova dorástli,ale už to nebolo také hrozné

ivuska6
22. jan 2013

uz som to tu viac krat pisala a napisem zase moj tiez byval strasne a casto chorya vedsinu to boli zlte sople kazdy druhy tyzden ale to sme mali aj zato ze bol predcasne narodeni a ako som sla na imunologiu zistili nam slabsiu imunitu a aj nas odporucila na orl ze ste vysledky od tade a doktorka nam skor napisala papier na vybratie ako pozrela dneska kazu kazdej jednej matke aby dala vybrat mandle lenze ja som nechcela mu ich dat von a to zato ze mi byval iba cez zimu chory ked je leto jar tak sme nevedeli co to je choroba tak som patrala po niecom inom na internete a nasla som physiomer a od vtedy ako striekame toto do nosteka to uz je rok chory sme neboli musim si zaklopat a co chodim snim jednej lekarke ta mi povedala ze by zivote neoporucila dat dietatu mandle von ze to nieje dobre kazdy hovori inak ale ked uz ma to dieta problem cely rok leto ci zima tak uz asi treba von

michalag
22. jan 2013

synovi vyber nosnych mandli pomohol a som rada ze sme to podstupili. Dovtedy byval kazdu chvilku chorý, neustale obojstranne sinusitidy, dokonca ani ATB nam uz nezaberali dostatocne. Teraz boli 2 roky ako mu ju vybrali a myslim ze bol 2x chory (klop klop klop).
A neviem ci to nebudeme riesit aj pri dcerke lebo ona pre istotu strasne chrape, co je tiez priznak zvacsenej nosnej mandle

mummy01
22. jan 2013

Ak nemoze dychat nosom tak treba urcite vybrat a cim skor tym lepsie.Hrozia mu komplikacie ako goticke podnebie,mentalne zaostavanie,nedostatok kyslika,pomocovanie...nam vyber pomohol velmi ale az druhy v narkoze.Po prvom v lokalke mandla do 2mesiacov dorastla

jarmillka
22. jan 2013

Ja som malemu dala vybrat ked mal 4 roky..dovtedy v kuse zapaly hornych, dolnych dych.ciest..zapal pluc a pod... V kuse kašlal až tak že zvracal..odvtedy mame pokoj.. Za tie 2 roky odkedy mu ich vybrali mal len raz alebo dvakrat? nadchu 🙂 Takže určite pomohlo 🙂

pingu1
22. jan 2013

no u nas nemam ten pocit....

disala
22. jan 2013

Ahoj,Oliverovi vybrali prvý krát nosnú mandľu keď mal 3r.Aj potom bol chorý,no a keď mal asi 5 a pol r. dostal zápal krčných mandlí,tie sa mu po chorobe nezmenšili a ešte mal na nich také čapy hnisavé. A bolelo ho to,aj po atb.takže mu z ních odrezali a nanovo vybrali nosné.No a keď mal 6 a pol r.znova zápal mandlí krčných,znova sa mu nezmenšili,tento raz to bolo bez tích čapov.takže znova mu odrezali z krčných.Istý čas to bolo ok,len sme sa presťahovali,nové prostredie a nové bacili (dr mi takto vysvetľovala,to nie je z mojej hlavy) a mi sme vždy dačo pozbierali.Teraz je ok,dúfam že to už aj bude ok.

mirkaove
22. jan 2013

Malý bol minulý rok na výbere nosných mandlí v celkovej anestézii, to mal tri rôčky.. Tiež dýchal stále puskou, v noci veľmi chrápal a spal nekľudne. Tiež mal v uškách podtlak, krivky B a C. Od výberu spí potichúčky, že počúvame, či vôbec dýcha 🙂 Nám tiež kardiologička odporúčala výber nosnej mandle, pretože sa aj mozog menej okysličuje,keď sa dýcha pusou. A v celkovej anestézii by nemala dorásť, tak snáď nedorastie.

ankaevka
23. jan 2013

Pomohlo...najstaršej dcére vybrali keď bola malá, zle sa jej dýchalo a v noci chrápala...vyberali jej pri lokálnom umŕtvení...nemá z toho žiadnu traumu 😉

stanislavao
23. jan 2013

mne vyberali a vobec to nepomohlo. dycham ustami cely zivot, od narodenia a po vybrati nosnej mandle sa to vobec nezmenilo. synovi chceli vybrat tiez, ale nedala som. byval casto chory, ked nastupil do skolky, ale teraz, ked ma 8 rokov, tak uz 2 roky PN nebol, len take bezne veci, ako prechladnutie 1x v zime, 1x kasel, vlani nebol chory vobec. pokial nemava dieta naozaj take problemy, ze kazdy mesiac angina, chrapanie pocas spanku a pod, tak ja by som mandlu nosnu vybrat rozhodne nedala. nosna mandla ma svoju funkciu, je to filter, ktory zachytava necistoty z prostredia.

alena16
23. jan 2013

My sme boli pred skoro tromi rokmi a velmi mu to pomohlo. Maval caste nadchy, chrapal, aj cez den dychal s otvorenymi ustami, velmi sa mu zacal zhorsovat sluch. Skusala som vsetky mozne kvapky a spreje, ale nepomohlo. Pri operacii v celkovej narkoze mu vybrali mandlu a z vnutorneho ucha mu vraj vysali kopu tekutiny. Odvtedy si ani nepamatam, ze by bol chory, konecne normalne spi, dycha a hlavne pocuje.

marduliena
23. jan 2013

Moja dcéra ako 11 mesačná mala zápal priedušiek, obštrukčnu bronchitídu a tiahlo sa to stále čo mesiac to antibiotika, ked mala tri roky dala som jej vytiahnut nosnu mandlu a musim povedat že nam to pomohlo , už nebýva tak chorá aj sa jej lepšie dýcha a nechrápe ja odporučam vytiahnut mandlu 🙂

malinkaaninka
23. jan 2013

ja mám vybratú mandlu 15 rokov.odvtedy mávam častejšie zápal dutín.. už by som si ju vybrať nedala.
synovi som ju na doporčenie niekolkých doktorov vybrať dala.po operácii mal 9 mesiacov bez liekov,bol len prechladnutý a spravilo sa to doma čajom s medom.. celkovo býva chorý o dosť menej a nedostáva tolko antibiotík ako predtým.a myslím,že chorobnosť celkovo len podla mandlí je skreslená,určite na tom ma vyplyv viac faktorov.

alena0305
23. jan 2013

Nám výber tiež pomohol- v lete bol syn (5rokov) vkuse 2 mesiace sopľavý a vtedy sa zistilo - že má mandľu opuchnutú a hlieny mu nemôžu odtekať a preto je stále chorý a skončilo to antibiotikami - lebo z toho nahromadenia vznikol zápal. 2 týždne po dobratí antibiotík išiel na výber v lokálnej anestéze. Odvtedy bol viackrát chorí (škôlka - začarovaný kruh) ale má to lepší a rýchlejší priebeh.

lea641981
23. jan 2013

mojmu malemu to nepomohlo

alcapalca
23. jan 2013

Nám pomohlo. A ľutujem že som tak dlho odolavala a nechcela som aby mu ju vybrali. V 5 rokoch isla von, v celkovej narkoze a odvtedy klopklop, ziadne upchate dutiny, zelene sople, bez ATB a pokojny spanok bez chrapotu.

nikil
23. jan 2013

dcere vybrali ale nepomohlo ☹

remr
23. jan 2013

nam tiez nepomohlo ☹

exupery
23. jan 2013

MOjej vyberali teraz v novembri,sice nemala problemy s chorlavostou ,ale skor so zhorsenym sluchom,a neustalym vodnatym vytokom z nosa..zatialk sa ukazuje,ze vyber jej pomohol,vodnaty vytok zmyzol,a lepsie pocuje,ale teraz ,ked sa vyskytne soplik,hned jej to zateka do hrdla a kasle,ale nie nejak katastrofalne.

jarka0812
23. jan 2013

Nám výber pomohol. Mandla tlačila aj do uška. Takže teraz sme takmer 2 roky po výbere a žiadne atb. Keď sú sople prejedu behom 3-4 dní, žiadne chrápanie, bolesti uší, ani horúčka... Robil to MuDr. Mrázik v PN a môžem len odporúčať!

dankapap
23. jan 2013

ani nam nepomohlo-najma v noci-chrape 🙂 a chory je dost casto....

katka_halabalka
23. jan 2013

Ja riešim podobnú dilemu, dcérka je často chorá a neustále má zápal priedušiek, jediné čo ma odrádza aby som jej ich dala vybrat je celková anestéza, bojím sa, že to bude zbytočné trápenie. Známa mi odporučila konzultovať to s viacerými lekármi, lebo že ju poslali vybrať synovi nosné mandle a v nemocnici povedali, že to v žiadnom prípade neodporúčajú, tak asi to urobím tak.