Separačná úzkosť a opatrovateľka

flirtana
11. feb 2016

Prosim vas poradte mi.Moj maly ide mat za tyzden 8mesiacov a drzi ho separacna uzkost ale prevazne len ked ma byt na inych rukach ako mojich.som nutena ist do prace a zaucame sa u opatrovatelky,ale stale place.dajte mi tipy ako ste to vy zvladali v podobnej situacii alebo co pomaha to cim skor prekonat.bojim sa ze ked odidem bude stale plakat az dostane nejaky zachvat. ☹ dakujem za rady.

sue
11. feb 2016

@flirtana no možno naozaj nie je zrelý. To ti nik nepovie. Naozaj musíš od neho odísť a nechať ho opatrovateľke?
Nedá sa práca na doma? Na smeny keď je doma manžel? Brigáda v noci? Cez víkend?

flirtana
autor
11. feb 2016

Bohuzial sa inak neda.za tri dni musim ist do prace a neviem ako to urobit aby to prebehlo bez vacsich problemov.preto by som chcela vediet ak ma niekto uz nejaku skusenost ako to prebiehalo

sue
11. feb 2016

@flirtana on si zvykne 😔 len to možno bude dlho trvať a bude to boľavé 😔
...a možno budeš prekvapená a zvykne si pekne 😉 už k nej chodí? Plače stále či len ráno chvíľku?

patricia_trinityhotels
11. feb 2016

@flirtana v tomto naozaj treba len čas. Možno skúsiť vyriešiť, pokiaľ potrebuješ riešiť hneď, skús si ho brať do práce so sebou aj s opatrovateľkou, alebo pracovať s opatrovateľkou po boku z domu. Neviem aké máš možnosti 😖

flirtana
autor
11. feb 2016

Zatial sme boli len dva dni.chvilku neplakal a potom zase stale.ani cumel nezaberal... :-/

flirtana
autor
11. feb 2016

Tak neviem ci by nensmietali ostatny v praci,ze je pri mne ak bude aj tak plakat

prasiatko30
11. feb 2016

@flirtana a to si bola pri nom alebo si ho nechala tam v neznamom - ono mozno by pomohlo kebyze ona moze ist najprv k vam aby si na nu zvykol v znamom prostredi a ptom si ju zobrat k nej - pripadne najst si taku nany co moze byt u vas doma a venovat sa len tvojmu dietatu - aby nemal prilis zmien naraz - nielenze nebude s tebou ale este aj v cudzom prostredi

mily7
11. feb 2016

Neviem či to bude dobre to nie že chcem strašiť. Ale mám ročnú super no problém. Až pozerám? Zskyva papa a idem. Syn od ôsmich mesiacov presne čo u vás. Des. Trvalo to rok a pol. Záchvaty bude mať. Tu pomáha najviac byť s dieťaťom práve teraz keď tá tak potrebuje. Rýchlejšie to prejde. Dávať dieťa vtedy čo najviac od seba je to najhoršie riešenie. Myslím že je to individuálne proste i tých deti. Asi tu len nechávať opatrovateľku suplovať mamu. Aby s ním trávila čo najviac času nech si na ňu zvykne. Ale najlepšie by bolo zostať s dieťatkom ty ako mama.

flirtana
autor
11. feb 2016

Samozrejme ze bol aj so mnou.to by som nedokazala ho len tak dat.najskor ju chcem par dni zaucit

patricia_trinityhotels
11. feb 2016

@flirtana podľa mňa po dvoch skúškach ešte nestresuj, trávte spolu s opatrovateľkou čo najviac času, aby ju bral doslova ako "rodiča". Ako písala @mily7 je to u všetkých detí individuálne a netreba nič nasilu, odísť a nechať ho s nevyriešeným pocitom len prehĺbi problém, ktorý cíti, keď ťa nemá na blízku.

flirtana
autor
11. feb 2016

Keby sa to aspon dalo odhadnut ako dlho to trva...no kazde dieta je ine

patricia_trinityhotels
11. feb 2016

@flirtana každopádne držíme palce!

flirtana
autor
11. feb 2016

No len mam uz iba tri dni a ide sa naostro.tak neviem ci to bude stacit.z toho mam strach

flirtana
autor
11. feb 2016

Dakujem :-/

loginexistuje
11. feb 2016

@flirtana no toto je akurat take nevhodne obdobie na odlucenie 8-10 mesiacov ale tak ked treba tak treba ...
skus mu dat so sebou jeho mojkacika s tvojom vonou /maj ho chvilu pri sebe na holej pokozke... alebo plienku satku .. cokolvek co mu bude pripominat teba ...

postupne si zvykne ...

trdelnik234
11. feb 2016

@flirtana Ahoj, prepodkladam, ze vozis maleho k opatrovatelke, a ze nemas moznost bravat maleho so sebou do prace a ani zamestnavat opatrovatelku u seba doma, ako ti radia dievcata predo mnou. Tak ak ti mozem poradit z vlastnej skusenosti, tu je aspon zopar postrehov:
1. adaptacia babatka na nove prostredie je velmi dolezita, minimalne tyzden, najprv hodinku, neskor intervaly predlzovat, posledny den nechat maleho na cely den, aby si zvykol a pochopil, ze po neho vzdy prides.
2. spolocne ritualy pri odchode su dolezite, netreba vsak predlzovat lucenie. Ritualy pomahaju navodit rutinu, ktoru babatka v tomto veku potrebuju.
3. nezabudnut na cumlik, plysak, oblubenu deku, pripadne inu oblubenu vec, ktora by mu pripominala domov
4. venovat sa mu na 100% v case,ked s nim si. Mojkat, hrat sa s nim, brat ho na ruky, tak casto ako potrebuje.
5. byt si ista svojim rozhodnutim a nepochybovat o nom ( myslim odlucenie od babatka kvoli nastupu do prace)
6. byt si 100% ista vyberom opatrovatelky, doverovat jej, ze sa o babatko kvalitne postara. Pre mna toto bolo velmi podstatne. Tazko budes v pohode v praci, ak budes cely den premyslat o tom, ci na nieco nezabudla, ci ho nenecha plakat sameho v postielke a podobne. Vsetko prediskutovat a dohodnut vopred ( eventuelne dat do zmluvy).
Inak separacna uzkost je tazky oriesok aj pre starsie deti uz v zabehnutom systeme. Napr. dcerka u opatrovatelky nikdy neplakala ( co znie priam az neuveritelne) krasne sa nam to vyhlo na zaciatku, lenze potom ju to chytilo okolo dvoch rokov. Stacila jedna moja 3 dnova sluzobka a bolo to presne take, ako pises. Trvalo to tri tyzdne a dalo sa to poriadku. Ale je to tazke odchadzat do prace od placuceho babatka. Dolezite ale je, aby plac nepretrvaval a dietatko bolo v pohode cez den.

trdelnik234
11. feb 2016

@flirtana Mas este tri dni, co nie je malo. Treba sa pripravit na to, ze na zaciatku bude plac, ale naozaj zalezi ako dietatko bude reagovat cez den. Je celkom mozne,( a uvedomujem si, ze ta tym nepotesim), ze bude cez den v pohode a ked pre neho vecer prides, tak bude mat potrebu evakuovat vsetok ten nahromadeny stres a unavu z celeho dna a bude placlivy. Nemusi to tak byt, ale moze, preto treba aj s touto moznostou pocitat. Inak je pravda, ze lepsie nehrotit separacnu uzkost takou velkou zmenou, ale tak nevyberies si. Ja som zase citala, ze separacna nastupuje zvycajne okolo 10. a 12.mesiaca. A mali sme ju okolo druheho roku (2 v 1 spolu s obdobim vzoru). Ak chces, napis mi IP. Daj vediet, ako pokracujete

flirtana
autor
12. feb 2016

Dakujem vsetkym za rady.ozvem sa ako pokracujeme

lubi40
12. feb 2016

@flirtana Ja som musela dat maleho do jasiel, ked mal 5 mesiacov. Boli sme 3xspolu na zacvik a bolo to v pohode, kym som tam bola, ale akonahle bol sam, tak plakal o dusu. Bohuzial, ina moznost nebola, tak som ho nechala a postupne si zvykol. Asi po 2 tyzdnoch to uz bolo v pohode. Takze, podla mna sa neboj, ze sa nieco stane, prosne si dieta zvykne.
Drzim palce

flirtana
autor
13. feb 2016

@lubi40 a nebol z toho nejaky moc podrazdeny?ako ho napr.nakrmili ked tak moc plakal?bojim sa aby sa mi nezasiel.aj ked dnes zvladol cca polhodinu bez placu

sense
13. feb 2016

Ahoj poviem ti z nasej skusenost....mozno uz pre vas neskori ale my dme zscsli skor so zvykanim si najprv hod.poto. Dve atd....su yo vydavky nsvyse kedze opatrovatelka chodila aj ked sme boli doma ale uz bola zvyknuta ked s nou bola sama

marcelatje
13. feb 2016

@flirtana moja mala nechcela byt s nikym do dvoch rokov. Ani s ludmi ktorych poznala a mala rada. Bola velmi uplakane dieta a ked si predstavim tie emocie co mnou lomcovali po celom dni co len plakala - a to som jej matka - neviem ako by to s kludom zvladol niekto cudzi......

lubi40
14. feb 2016

@flirtana z jedlom vobec nebol problem, prave naopak, im jedol krasne, mne doma vymyslal. Podla mna sa nemusis nicoho obavat. Deti si rychlo zvyknu na zmenu. Hlavne si to vsetko prestan vycitat a ten cas, co ste spolu si uzivajte na maximum a vsetko bude v poriadku 🙂

qwertxy
14. feb 2016

Ja som opatrovala chlapčeka keď mal 8 mesiacov 5 ale boli to každý deň, po 2 mesiacoch niekedy ani nemal potrebu ťahať sa k mame a keď mal velky plač, v pohode sa u mňa upokojil

qwertxy
14. feb 2016

Jaj.. Odoslalo mi to skôr... Ako som to dosiahla? Venovala som sa mu, veľa rozprávala a hrala... A určite na začiatku bolo lepšie keď mama nebola prítomná, ľahšie sa získala pozornosť dieťatka

flirtana
autor
15. feb 2016

Ahojte zienky.tak neuverite.dnes bol prvy den co bol drobec s opatrovatelkou cca 6hodin a na moje prekvapenie to bolo uplne super bez slz a placu.a to sme sa s nou adaptovali len dve hodinny po dobu styroch dni.takze aj vdaka vasim radam sme to zvladli.takze vsetko sa da ked sa chce.tak aspon nemam vycitky a tesim sa ze aj maly je v pohode.dakujem za vsetky rady

trdelnik234
15. feb 2016

@flirtana Tak to je super. Takze zajtra uz normalka naostro?

flirtana
autor
16. feb 2016

@trdelnik234 ano.uz to zvladli naostro.a dokonca aj mimo nasho domu takze paradne.asi fakt plati,ze vsetko sa da ked sa chce. 🙂 tesim sa

trdelnik234
17. feb 2016

@flirtana Ahoj, tak to je skvela sprava. Nech sa vam takto dari aj nadalej. A ty v praci ako? Zvykla si si? Nie je ti smutno za malym?

flirtana
autor
17. feb 2016

@trdelnik234 zo zaciatku mi bolo.volala som furt co robia a tak...ale je tolko roboty ze uz nemsm ani kedy furt rozmyslat co a ako.tak je to celkom ok.my dozenieme spolocne chvile v noci 😀